300-350 stron na Facebooku zostało zablokowanych w czasie weekendu przez administrację portalu. Do zgłaszania fanpage'ów jako tych, które publikują treści rasistowskie, homofobiczne i islamofobiczne, przyznał się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. „Pracownicy i wolontariusze Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przeprowadzili podczas weekendu szeroko zakrojoną akcję usuwania stron, które publikują treści rasistowskie, homofobiczne i islamofobiczne” - poinformował w komunikacie Ośrodek.

Autorzy komunikatu informują również, że zostało to zgłoszone administracji Facebooka „ponad 2000 stron organizacji neofaszystowskich, skrajnie prawicowych i antyislamskich zostało usunięte z przestrzeni publicznej”. Portal ostatecznie zablokował około 300-350 fanpage'ów.„Podobne akcje będziemy przeprowadzać systematycznie” - zapowiada Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Dodaje, że zgłaszane są tylko strony z treściami „naruszającymi prawo, które obowiązuje w Polsce”.


Administratorzy zablokowanych stron uważają, że Facebook wprowadza cenzurę. Internauci komentują wpis na fanpage'u Ośrodka, informujący o akcji zgłaszania. Organizacja na większość zarzutów odpowiada komunikatem: „Wszystkim obrońcom wolności słowa wyjaśniamy, że zgłaszamy tylko te  treści, które naruszają obowiązujące w Polsce prawo. Strony, o których usunięcie wnioskowaliśmy, zamieszczały treści zabronione przez Kodeks karny”.


Na najpopularniejszy komentarz, którego autor twierdzi, że zgłoszenie fanpage'u sklepu z „odzieżą patriotyczną, kibicowską i uliczną” było błędne, Ośrodek odpisał „Sam pan wie najlepiej za jakie grafiki został usunięty Pański sklep. Niech pan się cieszy że sprawy nie zgłosiliśmy prokuraturze”.


Wśród zablokowanych stron są również dotyczące żołnierzy wyklętych i husarii, które, zdaniem ich administratorów, miały propagować wiedzę historyczną.

Podobna akcja zgłaszania fanpage'ów uznawanych za prawicowe, została już raz przeprowadzona, w zeszłym roku. Wtedy na jakiś czas wyłączono m.in. strony Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej, a także profil organizowanego 11 listopada każdego roku Marszu Niepodległości.