Od dziś kierowcy mogą sprawdzić w internecie ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe. Usługa będzie dostępna za darmo na portalu obywatel.gov.pl, aby z niej skorzystać potrzebny jest Profil Zaufany.

Z tej usługi będą mogli skorzystać wszyscy kierowcy, każdy z nich będzie mógł sprawdzić sumę punktów karnych, datę popełnienia wykroczenia, informację o pojeździe, miejsce popełnienia wykroczenia, datę jego popełnienia, dane kierowcy i informację o liczbie punktów tymczasowych. Potrzebne będzie tzw. Profil Zaufany, który można założyć rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości". W Polsce ok. 680 tys. obywateli posiada już Profil Zaufany, którym można potwierdzić swoją tożsamość w elektronicznych kontaktach z urzędami. Ok. 65 tys. osób założyło swój profil za pośrednictwem banków PKO, ING oraz Millennium.

Uruchomienie usługi ,,Sprawdź swoje punkty karne" to pierwszy etap Programu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), który zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających polskie prawo jazdy. Serwis obywatel.gov.pl, uruchomiony został w 2015 roku, jego celem jest dostarczanie obywatelom informacji o działaniach administracji rządowej i usługach publicznych. Serwis oferuje 176 usług, w tym 35 usług online.

W COI zapowiadają, że w ramach projektu CEPiK 2.0 będą uruchamiane kolejne e-usługi. To przedsięwzięcie jest podzielone na sześć etapów. W późniejszych etapach ma powstać usługa „Mój pojazd”, która umożliwi właścicielowi dostęp on-line do wszystkich danych i informacji o własnym pojeździe. W lipcu przyszłego roku, kiedy będzie wdrożony szósty etap projektu, pojawią się m.in. takie usługi, jak: „Udostępnij swoje dane pracodawcy” przydatne wtedy, gdy np. od pracownika będzie musiał przedstawić zaświadczenie o posiadanych uprawnieniach i ilości punktów karnych. Będzie tam również dostępna usługa „Sprawdź szkołę jazdy”, (czyli m.in. dane o statystykach zdawalności) oraz „Przypominaj o terminach” (np. CEPiK poinformuje kierowcę, kiedy będzie się zbliżał czas przeglądu okresowego samochodu).