Przeszło 160 osobom postawiła zarzuty Prokuratura Regionalna w Gdańsku w sprawie spółki, która działała jak parabank. Główni podejrzani to dwaj członkowie kierownictwa Pożyczka Gotówkowa, prezes zarządu Tomasz R. i wiceprezes Rafał G. - przebywają od 2015 r. w areszcie. Oprócz nich podejrzani są kierownicy filii tej spółki działających w całej Polsce.

Maciej Załęski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku poinformował, że według zgromadzonych dotychczas dowodów, m.in. dokumentacji księgowej firmy, ustalono, że jest ok. 75 tys. pokrzywdzonych osób. Prokuratorzy ustalili też, że klienci tej firmy zostali oszukani zostali na 178,2 mln zł. Sprawą zajmuje się specjalnie powołany zespół prokuratorski złożony z czterech prokuratorów, asystenta, analityka kryminalnego i sześciu innych pracowników prokuratury. Ich pracę wspierają  policjanci. Do tej pory zostało przesłuchanych ponad 66 tys. pokrzywdzonych - wyjaśnił rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.- A materiał dowodowy zajmuje prawie dwa tysiące tomów akt.

Firma o nazwie Pożyczka Gotówkowa, która wcześniej była znana jako Skarbiec albo Pomocna Pożyczka, udzielała pożyczek z niskim oprocentowaniem. Jednak warunkiem otrzymania takiej pożyczki było wniesienie wysokiej opłaty przygotowawczej. Pokrzywdzeni, którzy wpłacali z tego tytułu od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych, co było uzależnione od wysokości wnioskowanej pożyczki, nie byli wcześniej informowani o tym, że warunkiem otrzymania pożyczki jest wniesienie dodatkowych zabezpieczeń. W większości przypadków pożyczek jednak nie dostawali, tak samo, jak nie dostawali zwrotu opłaty przygotowawczej. Prokuratura Krajowa informuje, że w imieniu oszukanych klientów firmy, jeśli sobie tego życzą, prokuratorzy złożą pozwy o zwrot opłat przygotowawczych.

Do chwili obecnej prokuratorzy w 78 sprawach skierowali wezwania do spółki o zapłatę stosowanych kwot pieniężnych na rzecz pokrzywdzonych. W 909 sprawach prokuratorzy złożyli pozwy cywilne, w których domagają się od firm zwrotu nienależnie pobranych opłat. W sprawach tych sądy wydały wyroki i nakazy zapłaty zasądzające na rzecz pokrzywdzonych na żądaną kwotę pieniężną- napisała Prokuratura Krajowa w komunikacie prasowym.