Często zdarza się, że pracodawca sprawdza profil potencjalnego pracownika na Facebooku. Tymczasem okazuje się, że zgodnie z RODO takie praktyki są niedopuszczalne. Dlatego Urząd Ochrony Danych Osobowych przygotował specjalny poradnik dla pracodawców.

Zostały w nim opisane różne niedozwolone praktyki, których dopuszczają się pracodawcy. Wśród nich poczesne miejsce zajmuje sprawdzanie kandydujących pracowników przez Facebooka.  Jednak takich praktyk opisano w tym poradniku więcej. Jest to np. zakaz kontaktowania się z uczelnią, której dyplomem legitymuje się kandydat do pracy dyplom. Nie wolno także przechowywać kopii dokumentów osobistych pracownika, co niestety, jest nagminnie łamane.

- Ten poradnik jest odpowiedzią na sygnały, które docierają do Urzędu w związku z wątpliwościami interpretacyjnymi, które są związane ze stosowaniem przepisów RODO, ale też przepisów szczególnych, które dotyczą np. monitorowania pracownika w związku ze zmianami kodeksu pracy – powiedziała prezes UODO Edyta Bielak-Jomaa.

Poradnik wyjaśnia również sytuację firmowej poczty. Tę wolno monitorować, ale pracodawca ma obowiązek wyraźnie poinformować o tym pracownika. Poradnik można przeczytać na stronach UODO.

Nie wolno zapominać, że prywatność to bardzo ważna sprawa. Warto więc  jej strzec np. przez zabezpieczenie własnego komputera. Także z powodu zagrożeń płynących z sieci. Może więc warto zainwestować w pakiet ochronny dla naszego sprzętu.