Rząd chce wprowadzić opłaty celne na towary importowane z Azji, a zwłaszcza z Chin i zamierza dziki temu zwiększyć wpływy budżetowe z podatku VAT.

Żeby ten cel zrealizować, rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o pracy urzędów celno-skarbowych. Ponadto w Lublinie utworzono też zupełnie nowy oddział celny. Najważniejszym zadaniem jego pracowników będzie szczegółowa kontrola przesyłek przychodzących do Polski. Ma to wpłynąć na zmniejszenie ilości przesyłek wymykających się kontroli, a skarb państwa ma się wzbogacić się o kolejne miliony złotych z tytułu dodatkowych opłat. Oddział będzie w pełni gotowy do pracy jeszcze przed 11. listopada, czyli przed Międzynarodowym Dniem Singla, który klientom chińskich sklepów kojarzy się przede wszystkim z dużymi obniżkami cen.

Rząd już od dłuższego czasu ma ochotę na dodatkowe pieniądze z tego tytułu. Chińczycy doskonale zdają sobie z tego sprawę i dlatego swoje większe sklepy internetowe przygotowują na odparcie ataku ze strony polskiego prawa. Najlepszym sposobem jest otwieranie magazynów na terenie Unii Europejskiej. Niektóre (np. Gearbest) robią to nawet w Polsce, co sprawi, że ryzyko naliczenia podatku VAT zostanie całkowicie zlikwidowane.