
Sprawdź najlepsze dotacje unijne dla firm

Niektóre dotacje są przedłużeniem poprzednich sesji, dlatego wnioskujący są już do nich odpowiednio przygotowani, czekając jedynie na zielone światło. W bazie ofert pojawią się jednak również takie, które proponują zupełnie nowe możliwości.
Oto najlepsze dotacje, do których warto dążyć:
1.1.1 POIR
Innowacyjne rozwiązania
Jest to przedłużenie dotacji z zeszłego roku, ale posiada on sporo ciekawych rozszerzeń. Przede wszystkim przedsiębiorcy wspólnie będą mogli walczyć aż o 2,1 miliarda złotych. Jednocześnie do grona wnioskodawców dołączyć będą moli również przedstawiciele mikro, małych, jak i również średnich firm, które realizują projekty w regionach o niezbyt zadowalającym rozwinięciu.
Głównym założeniem projektu jest opracowanie modernizacji i rozwoju firmy, w poszukiwaniu efektywnych oraz innowacyjnych rozwiązań. Najczęściej finalizowane będą badania przemysłowe, jak i również prace rozwojowe oparte na nowoczesnych algorytmach.
1.1.2 POPW
Rozwój na Wschodzie Polski
Jest to projekt skierowany przede wszystkim do osób, które dopiero marzą o własnej działalności gospodarczej. Jednak kluczowym warunkiem jest rozwinięcie biznesu w jednym z 5 województw, które leżą przy wschodniej granicy. Do nich zalicza się województwo warmińsko-mazurskie, lubelskie, podlaskie, podkarpackie, a także świętokrzyskie. Próba zdobycia dotacji odbywa się w kilku etapach. Początkowo trzeba zgłosić się o pomoc u animatorów, którzy wskażą dalszą drogę. Dotacja polega na wypłaceniu kapitału wahającego się od 50 do 800 tysięcy złotych.
1.2 POIR
Dofinansowanie sektorów
Projekt jest kierowany do ściśle wyselekcjonowanej grupy przedsiębiorców. Każdy z nich posiadał inną nazwę, jednocześnie prowadząc do konkretnej branży, w której właściciele firm mogli uzyskać dotację. W chwili obecnej przewidziano pulę wynoszącą aż 230 milionów złotych. Jednocześnie to pozwoli na dofinansowanie branż chemicznych. Dla nich docelowo projekt będzie się nazywał Innochem. Następnie o wsparcie będą mogły walczyć firmy działające w branży odzieżowej oraz tekstylnej, dla nich przygotowano program Innotehxtile. By na końcu do programu mogły przystępować przedsiębiorstwa zajmujące się systemami bezzałogowymi. Ostatni program będzie nazywał się InnoSBZ. Wnioski będzie można składać już od 1 lutego. Natomiast na projekcie skorzystały już branże przystępujące do programów Innolot oraz Innomed.
1.3.1 POPW
Postawić na innowacje
Bardzo duże granty finansowe będą przyznawane właśnie w tym projekcie. Jednak by móc zgarnąć przeznaczoną pulę, a w jednym projekcie można spodziewać się nawet 7 milionów złotych, trzeba wykazać się spełnieniem wielu warunków. Przede wszystkim o dotację mogą walczyć wyłącznie przedsiębiorstwa działające na wschodnim rynku krajowego. Nagradzana będzie innowacja, zarówno w przypadku produkcji, jak i usługach. Najistotniejszą rzeczą jest również należenie do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego. Jest to nic innego jak grupa współpracujących przedsiębiorstw, wynosząca co najmniej 5 firm.
2.1 POIR
Finanse na infrastrukturę badawczą
Już od 1 marca do 29 kwietnia będzie można składać wnioski o dotację na sfinalizowanie badań. W tym celu przedsiębiorcy są zobligowani do złożenia agendy badawczej. W ten sposób jednak można starać się o pieniądze pozwalające zakup infrastruktury badawczej, odpowiednich aparatur i urządzeń. Na ten cel przeznaczono prawie miliard złotych. Każda edycja posiada pulę 460 milionów złotych. Drugi raz wnioski składać będzie można mniej więcej we wrześniu.
2.3.2 POIR
Postaw na innowacje
Projekt pozwala na zdobycie firmom aż 60 milionów złotych. Dotacja nie jest wydawana byle komu, ale wyłącznie firmom, które ubiegają się o innowację swoich produktów bądź technologii. Programem objęte są także programy wzornicze. Aby realizować projekt, do którego zostało się wybranym, trzeba jednocześnie współpracować wyłącznie z jednostkami naukowymi, opracowującymi innowacyjne rozwiązania.
2.3.4 POIR
Ochrona prawna patentów
Jeśli stawiamy na innowację, to również musimy chronić swoich autorskich rozwiązań, by nie skorzystała z tego konkurencja. Dotacje z programu Inteligentny Rozwój pozwolą na otrzymanie ochrony prawnej wszystkich utworzonych patentów. Pieniądze pozyskane z dotacji pozwolą przede wszystkim na realizację ochrony własności przemysłowej. Wnioskodawcy powinni się spieszyć, ponieważ uruchomiono już nabór dokumentów. Mają oni tylko czas do marca. Spóźnialscy mogą liczyć na powtórkę edycji, która potrwa od lipca do stycznia 2017 roku.
3.1.5 POIR
Wejście na giełdę będzie łatwiejsze
Firmy, które chciałyby się znaleźć na parkiecie lub wyemitować do sprzedaży własne obligacje, niestety często tego nie robią, przede wszystkim ze względu na wysokie koszta przygotowawcze. Projekt jednak ma pomóc debiutantom. Pieniądze dofinansują projekty obejmujące zebranie dokumentów, które pozwolą na zdobycie finansów z innych źródeł. Dopłaty mają mieć charakter dłużny oraz udziałowy. Wnioskodawcy mogą brać udział w projekcie już od 12 stycznia.
3.2.1. POIR
Innowacje mogą wejść w życie
Bardzo ambitni przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić zupełnie nowy lub zdecydowanie zmodernizowany produkt, mogą skorzystać z nie lada okazji. A jest nią dofinansowanie wdrożeniu wyników prac B+R. Jednocześnie przedsiębiorstwa, które rzeczywiście wezmą udział w projekcie, będą zobowiązane do tego, by później wprowadzić na rynek zmodernizowane produkty bądź usługi. Jest o co walczyć, ponieważ na jeden projekt może być przeznaczone nawet 20 milionów złotych. Pula dotacji wynosi aż 800 milionów złotych.
3.2.2 POIR
Kredyt technologiczny w nowej edycji
Bardzo dużą popularnością cieszył się kredyt technologiczny, po który sięgało mnóstwo przedsiębiorstw. Właściwe można powiedzieć, że pry wyborze firm biorących udział w projekcie kierowano się zasadą, kto pierwszy, ten lepszy. Ponieważ w poprzednich edycjach, gdy tylko ogłoszono nabór wniosków, dokumentów trafiało tak wiele, iż w kolejnym dniu zamykano już nabór. Do dzisiaj trwa składanie w pierwszej edycji programu w 2016 roku. Kolejna z nich potrwa od lipca do września.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj