"FUTURIUM" - taką nazwę będzie oficjalnie nosić innowacyjny "Dom Przyszłości", ktory zgodnie z koncepcją pomysłodawców ma stanowić forum wymiany doświadczeń między światem nauki, polityki, biznesu i społeczeństwa.

Spektakularny obiekt ma powstać w sercu Berlina do 2017 roku. Swój udział w tym pionierskim projekcie ma również żagańska firma Probet Dasag. "Dom przyszłości w Berlinie to duże i niezwykle prestiżowe przedsięwzięcie, dlatego udział w nim jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Realizując zamówienie dla "Futurium" dostarczyliśmy już 1000 mkw. posadzki, która ze względu na stopień skomplikowania inwestycji i jej szczególne wymagania techniczne została wykonana na specjalne zamówienie" – mówi Andrzej Chłopek, dyrektor handlowy firmy.

Nic dziwnego, skoro sama spółka PROBET-DASAG powstała już w 1983 r. i od tamtej chwili zajmuje się produkcją wyrobów z betonu szlachetnego. Nawiązuje tym do 140-letniej tradycji niemieckiej firmy DASAG.
 Przypomnijmy również, że dążąc do rozwoju, spółka podjęła i zrealizowała decyzję o centralizacji swojej produkcji
w zakupionym w 2010 r. zakładzie w Żaganiu. Na realizację tego przedsięwzięcia - koszt wyniósł aż 19 mln złotych - firma pozyskała wtedy środki unijne. Wszystko się jednak najwyraźniej opłaciło bo obecnie firma może uczestniczyć nawet w tak wymagających projektach jak właśnie "Dom Przyszłości" w Berlinie.
Jak chcemy i jak będziemy dalej żyć? Jakie wyzwania i możliwości stawia przed nami rozwój technologii? W jaki sposób nauka i badania mogą pomóc zrozumieć oraz wprowadzać zmiany? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy w ulokowanym w ścisłym centrum niemieckiej stolicy budynku Futurium, który już od przyszłego roku łączyć będzie ludzi polityki, środowisk akademickich, przemysłu i obywateli w jednym miejscu. Dzięki wystawom, panelom dyskusyjnym czy eventom tematycznym, berlińskie forum sprawi, że doświadczenie „świata jutra” będzie dostępne dla każdego, kto zechce w nim uczestniczyć.
Futurystyczna inwestycja w "Dom Przyszłości", oprócz wyjątkowych walorów estetycznych, spełniać będzie najwyższe standardy budynku z niemal zerowym zużyciem energii. Jej koncepcja przewiduje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w celu zmniejszenia zużycia paliw kopalnych. Istotnym składnikiem innowacyjnej technologii jest wykorzystanie zbiornika przetrzymującego ciepło utajone.

W galerii foto dołączonej u góry artykułu można obejrzeć obszerną kolekcję - grafik przestawiających wizualizację projektu autorów "FUTURIUM" - pracowni Richter Musikowski.

Projekt, powstały w ramach współpracy Federalnego Instytutu ds. Nieruchomości Niemiec z sektorem prywatnym, oprócz wyjątkowej formuły angażującej różne środowiska w kształtowanie przyszłości, zakładał budowę spójnego z nią miejsca. Wyłoniona w międzynarodowym konkursie koncepcja architektoniczna należy do berlińskiej pracowni Richter Musikowski.

Autorzy zwycięskiej koncepcji architektonicznej w swoim projekcie stworzyli obiekt, którego forma w pełni oddaje ideę przedsięwzięcia. Lekka, otwarta bryła budynku staje się zaproszeniem do odwiedzin i dłuższego pobytu w murach Futurium. Ogromne przeszklenie jego wewnętrznej strony, ukazujące panoramę miasta, tworzy zaś metaforyczny obraz spojrzenia w przyszłość.
Zgodnie z koncepcją autorów inwestycja, licząca ponad 8000 mkw., "ma być interdyscyplinarną areną spotkań różnych środowisk. Aby sprostać tym wymaganiom jej przestrzeń została podzielona w bardzo elastyczny sposób tak, by w miarę potrzeb można ją było modyfikować. Miejsce przeznaczone na wystawy i laboratoria liczy łącznie 3200 mkw. – mogą z niego skorzystać przedstawiciele najnowszych projektów badawczych, dojrzałych innowacji technologicznych, a nawet pomysłodawcy inicjatyw obywatelskich. "Futurium" posiada również m.in. przestronne sale konferencyjne, pomieszczenie o powierzchni 700 mkw. mogące pomieścić 550 osób, foyer zajmujące około 640 mkw., a także restaurację i kawiarnię otwartą dla 120 gości".
O skali całego przedsięwzięcia świadczy fakt, że w 2 lata od rozpoczęcia prac zużyto już 1600 ton stali i aż 11500 m³ betonu. Kompleks powstanie w ważnym punkcie na mapie Berlina - tuż nad rzeką Sprewą, w centrum dzielnicy rządowej oraz w bliskim sąsiedztwie nowego budynku Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych. Taka lokalizacja nie jest przypadkowa. Futurium ma motywować ludzi do wspólnego działania i jednocześnie stanowić symboliczny pomost pomiędzy różnymi środowiskami, które z pozoru mogą mieć sprzeczne interesy.

W galerii foto dołączonej u góry artykułu można obejrzeć obszerną kolekcję - grafik przestawiających wizualizację projektu autorów "FUTURIUM" - pracowni Richter Musikowski.