Ministerstwo Edukacji Narodowej właśnie opublikowało wykaz dni wolnych od zajęć w roku szkolnym 2016/2017. Inauguracja roku szkolnego odbyła się jak zawsze, 1 września.

Nastąpiła pewna zmiana w wyznaczaniu daty zakończenia roku szkolnego. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia, lekcje będą się kończyły w pierwszy piątek po 20 czerwca, czyli najwcześniej może to nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej - 27 czerwca.

W przyszłym roku kalendarzowym 20 czerwca wypada we wtorek, więc zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek 23 czerwca 2017 r.

Zanim jednak pożegna się szkołę na następne dwa wakacyjne miesiące trzeba będzie trochę popracować, bo następne dłuższe wolne przypada dopiero na ferie zimowe, a właściwie na zimową przerwę świąteczną, czyli okolice Bożego Narodzenia.

W międzyczasie pozostanie się zadowolić przedłużonym o piątek 14 października wolnym weekendem - z okazji Święta Edukacji Narodowej. Tradycyjnie, kilka wolnych dni będzie także w listopadzie. W tym roku uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada we wtorek. Niespodzianka czeka nas w piątek, 11 listopada, czyli w Święto Niepodległości, które rozpocznie kolejny długi weekend. 

Uczniowie nie będą chodzili do szkoły między 23 grudnia 2016 r. a 1 stycznia 2017 r. Na lekcje wrócą więc dopiero w poniedziałek, 2 stycznia 2017 r. Jednak nie na długo bo już w kolejny piątek  6 stycznia 2017 r. znowu wolne z okazji Święta Trzech Króli.

Potem będą ferie zimowe. Ich termin zależy od województwa, w którym znajduje się szkoła. W tym roku szkolnym terminarz ferii został ustalony tak, że uczniowie z Żagania i okolic będą je mieli od 30.01.2017 r. do 12.02.2017 r. Warto przypomnieć, że ten swoisty "grafik" zimowego odpoczynku zmienia się co roku w taki sposób, że uczniowie, którzy np. w tym roku rozpoczynają sezon ferii, w następnym będą go kończyli.

Kiedy już skończą się zimowe ferie znów trzeba będzie poczekać do przerwy wiosennej, czyli wolnego w okolicach Wielkanocy. W tym roku szkolnym będą to dni między 13 a 18 kwietnia 2017 r.

Oprócz zimowych i wiosennych ferii, w szkolnym kalendarzu będzie też przerwa z okazji Majówki: 1 i 3 maja 2017 r. (kolejno: poniedziałek i środa). Wystarczy więc wziąć jeden dzień wolnego - 2 maja i można wyjechać na wczasy na pięć dni (od soboty do środy). 

Potem nadejdzie czerwiec i ostatni przed wakacjami dzień wolny z okazji Bożego Ciała - 15 czerwca 2017 r.

Jednym słowem, tej nauki nie będzie znowu tak dużo. Ale i tak nie będzie to łatwy rok. Ani i dla uczniów, ani dla nauczycieli, ani dla rodziców, bo wiele zmian czeka na uczestników procesu edukacji. Niektóre będą oceniane jako dobre, inne… Zobaczymy :)

Kalendarz roku szkolnego 2016/2017 - wszystkie dni wolne:

1 września (czwartek) - pierwszy dzień szkoły
14 października (piątek) - Święto Edukacji Narodowej
1 listopada  (wtorek) - Wszystkich Świętych
11 listopada (piątek) - Święto Niepodległości
23-31 grudnia - zimowa przerwa świąteczna
6 stycznia  (piątek) - Trzech Króli.
30 stycznia - 12 lutego - ferie dla województw: lubuskiego, kujawosko-pomorskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego
13-18 kwietnia - wielkanocna przerwa świąteczna
1 i 3 maja (poniedziałek i środa) - Majówka
15 czerwca (czwartek) - Boże Ciało.
23 czerwca (piątek) - zakończenie zajęć dydaktycznych
1 lipca - 31 sierpnia - wakacje