Najpóźniej 25 września br. zakończyć się mają prace remontowe przy zabytkowym ogrodzeniu Mauzoleum Książąt Żagańskich, czyli Kościoła Św. Krzyża. Osoby odpowiedzialne za ten projekt są dobrej myśli: "znaleźliśmy dobrych stolarzy, którzy wykonali pracę ws. furtki z 1849 roku na wysokim poziomie."

Poniżej prezentujemy dla porównania grafikę z 1858 roku i zdjęcie obecne z warsztatu - jeszcze nie dokończonej furtki. Ta, nad którą właśnie pracują specjaliści jest kopią oryginalnej z 1849 roku.

Na dołączonym filmie można natomiast zobaczyć efekty pracy pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którzy przygotowali minutową wizualizację Koscioła Św. Krzyża - jego wyglądu po realizacji planowanego remontu. Na początku sierpnia br. odbyło się w Żaganiu specjalistyczne skanowanie całej budowli dla potrzeb technologii 3D.

Stworzenie takiej symulacji modelu 3D było konieczne do celów dokumentacyjnych pierwszego etapu skomplikowanej realizacji historycznej. Chodzi o oczekiwany od dawna remont elewacji i inwentaryzacji kościoła św. Krzyża - Mauzoleum Książąt Żagańskich.

Udało się to dzięki staraniom Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Józefa, która pozyskała tak ważnego partnera jak w/w "Narodowy Instytut Dziedzictwa" w Warszawie. Instytut ma pomóc w sporządzeniu szczegółowej dokumentacji architektonicznej do projektu budowlano-konserwatorskiego. Niezbędna w nim jest m.in. inwentaryzacja architektoniczna I opracowanIe tzw. "modelu bryły architektonicznej 3D".

W rezultacie Kościół Św. Krzyża będzie pierwszym zabytkiem Żagania, który będzie miał szczegółowy skan w technologii 3d. Ma on zawierać opracowanie całościowe elewacji - jej architektury, wnętrza i więźby dachowej.

Od 3 lat Parafia pw. Św. Józefa przy wsparciu osób prywatnych - w szczególności Adama Raciborskiego - starały się pozyskać środki na sporządzenie dokumentacji projektowej remontu elewacji. Udało się to dopiero w 2016 roku - dzięki dobrej woli ze strony Burmistrza i Rady Miasta Żagań a także władz i Radnych Powiatu oraz ze środków własnych.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że od kilku tygodni podejmowane były liczne kwerendy archiwalne i ikonograficzne. Wszystko po to, by w jak największym stopniu odtworzyć elewację Mauzoleum Książąt Żagańskich z 1849 roku. Koordynatorzy całej inicjatywy zapowiadają, że wyniki opracowania dokumentacji będą obiecujące i mogą stać się dużym zaskoczeniem dla historyków Sztuki i Regionalistów.