50 lat temu w całym kraju obchodzono 1000 lecie Polski. Zainaugurowano wtedy program "1000 szkół na 1000 lecie Polski". To z niego wywodzą się nazwy dwóch placówek w Żaganiu - szkół "60" i "59". Na świecie na ten okres przypadał m.in. apogeum popularności zespołu The Beatles. To w tym roku John Lennon stwierdził, że jego zespół "jest popularniejszy od Jezusa Chrystusa".

Równo 50 lat temu  wyemitowano też pierwszy odcinek jednego z najpopularniejszych seriali  wszechczasów - "Star Trek", a kościół katolicki zlikwidował "Indeks Ksiąg Zakazanych".

W 1966 roku wystartował w Polskiej Telewizji kultowy serial "Czterech Pancernych i Pies", którego wiele odcinków kręcono właśnie w naszym mieście.

Pól wieku temu Żagań był miastem, na którym piętno zniszczeń wojennych było cały czas obecne. Wykorzystał to chociażby reżyser Jerzy Morgenstern, angażując plenery Żagania do realizacji swojego filmu "Potem nastąpi cisza" (premiera odbyła się w styczniu 1966 roku). Poniżej możecie zobaczyć jego fragmenty rozgrywające się właśnie w Żaganiu.


50 lat temu w Żaganiu ruszyła też kontrowersyjna do dzisiaj budowa kilkunastu bloków z wielkie płyty przy ulicy Szprotawskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie unikatowego Parku Książęcego.

Zapraszamy do obejrzenia video prezentującego rok 1966 i 1967 na archiwalnych fotografiach autorstwa m.in. Jana Mazura. Możecie to zrobić poniżej.

ŻAGAŃ 50 LAT TEMU - FILM NAJLEPIEJ OGLĄDAĆ W OPCJI FULLSCREEN