Czy ktoś z Was wie, że Żagań w przeszłości był miejscem pielgrzymek wiernych z całej Europy? To tutaj znajduje się kopia Bożego Grobu z Jerozolimy. W czasie przedświątecznych przygotowań warto przeczytać trochę o historii tego miejsca.

Kościół Nawiedzenia NMP w Żaganiu został zbudowany w 1444 roku na miejscu istniejącej tu od początku XV wieku drewnianej kapliczki. Stoi na terenie czynnego do dziś cmentarza, który powstał w XVI wieku. Najciekawszą atrakcją wewnątrz świątyni jest ołtarz z 1600 roku. Kościół zbudowany w stylu gotyckim, dziś, po licznych remontach reprezentuje w większości styl barokowy.

Przy Kościele znajduje się kopia Bożego Grobu z Jerozolimy w średniowiecznej postaci. Została ona wybudowana z inicjatywy żagańskiego opata zakonu augustianów – Jakuba II Liebiga ok. 1600 roku i jest jedyną w Polsce repliką jerozolimskiej kaplicy z XVI wieku. Wygląd oraz zabudowa jest bezpośrednią kopią kaplicy Świętego Grobu w Görlitz. Oryginalnie składała się z trzyczęściowego zespołu (kaplic) Bożego Grobu. Oprócz kaplicy Świętego Grobu znajdowały się następujące: Kaplica Świętego Krzyża (niezachowana do dzisiaj, w latach 30. XX wieku służyła za pomieszczenie gospodarcze) i Kaplica Namaszczenia. Pierwotnie w komorze grobowej umieszczony był sarkofag z postacią Jezusa Chrystusa. Obie kaplice połączone są bardzo niskim przejściem, a dach zwieńczony jest sześciokolumnową wieżyczką. Natomiast wejściowy portal skierowany jest na wschód, czyli w kierunku Jerozolimy, gdzie znajduje się oryginalny Święty Grób.W przeszłości żagańska kaplica stanowiła miejsce kultu Zmartwychwstania, gdzie była celem pielgrzymek wielu wiernych z terenu Niemiec i nie tylko aż do II wojny światowej. Do dnia dzisiejszego w „małej Jerozolimie” na ścianach repliki można znaleźć czytelne napisy pielgrzymów w stylu „Tu byłem”, najstarszy pochodzi z początku XVII w. i brzmi „Hic fuit Daniel Rudolphus Griphishagensis Pomeranus Ao MDCVII” - „Tu w roku 1607 był Daniel Rudolf z Gryfina Pomorskiego”.Obiekt jest możliwy do zobaczenia, zwiedzenia praktycznie w każdy dzień tygodnia, ponieważ znajduje się na cmentarzu okalającym piętnastowieczny kościół „na górce”.

Foto: Jan Mazur i Justyna Dobucka