Aż dziwić się chce, że dopiero teraz Google Maps uruchomił funkcję wskazywania miejsc łatwo dostępnych dla osób niepełnosprawnych.

Niewielka, ale niezmiernie przydatna aktualizacja map  Google wprowadza informacje o dostępności obiektów dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. W sekcji, gdzie znajdują się informacje o danym miejscu, jego przeznaczeniu pojawiają się też dodatkowe dane na temat lokacji i informacja, czy wejście jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na razie, jest to tylko prosta informacja. Ale przecież nie każde udogodnienie naprawdę jest pomocne osobom, które poruszają się na wózku. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej windy, niż niezbyt praktycznego i czasem dość stromego podjazdu. Może więc przydałoby się, aby Google Maps informowało o tym, na jakiego rodzaju udogodnienia mogą liczyć osoby niepełnosprawne w danym miejscu.

Ciekawe są też okoliczności, które doprowadziły do wprowadzenia tego rozwiązania w mapach. Otóż, Rio Akasaka, project manager w Google skorzystał z punktu regulaminu firmy, mówiącego o tym, że pracownicy Google mogą przeznaczyć 20 % swojego czasu w pracy na własne projekty. Postanowił w tym czasie zbudować program, dzięki któremu osoby niepełnosprawne będą informowane o obiektach, które są przystosowane do ich potrzeb. Pomysł się spodobał  i Mapy Google zastosowały go w praktyce.  Przedziwne, że do tej pory nie wpadł na to absolutnie nikt.

Dane na temat takich miejsc pochodzą bezpośrednio od użytkowników. Co jakiś czas, po odwiedzeniu danego miejsca, Google pytają ich o szczegóły związane z jego lokalizacją. Oprócz oceny pytają też o godziny otwarcia, dokładne dane adresowe, numery telefonów oraz kilka innych szczegółów. A teraz będą również pytały o to, czy w budynku są rozwiązania, które ułatwiają poruszanie się po obiekcie osobom na wózkach inwalidzkich. Doprawdy, panu Akasaka z Google należą się szczere gratulacje.