Po raz kolejny chcieliśmy państwu przedstawić reportaż z podróży pana Dariusza Drozdka, żagańskiego nurka i podróżnika. Tym razem była to niezwykła podróż do Chin.

Podróż rozpoczęła się od zwiedzania miejscowości Chengdu w regionie Syczuan mieszczącego się w pobliżu Tybetu, a dokładnie od spaceru alejami dzielnicy Kuam and Zhai Alley, stanowiącymi historyczno-kulturowe centrum miasta, przy których znajdują się liczne dziedzińce, tradycyjne chińskie sklepiki oraz restauracje.Jak opowiada pan Dariusz - Kolację zjedliśmy w restauracji z typowym syczuańskim daniem - huo guo (gorący kociołek). Póżniej zwiedziliśmy Muzeum Jinsha oraz świątynię Wuhou zbudowanej przez władcę z 
cesarstwa Cheng w ostatnich latach panowania Zachodniej Dynastii Jin.


W środ
ku znajduje się około 40 rzeźb słynnych postaci z okresów Shu i Han, a ponadto wiele pamiątkowych przedmiotów sakralnych oraz zwojów. Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w wiejskiej chacie Du Fu Caotang, w której mieści się muzeum jednego z najsłynniejszych chińskich poetów - Du Fu oraz spacer stara ulicą handlową Jinli.Ciekawym punktem podróży była wizyta w okolicach góry Qingcheng jednej z najważniejszych świętych gór taoizmu, na której zboczach znajdują się liczne świątynie buddyjskie. Następnie udaliśmy się do miasta Dujiangyan słynącego z imponującego systemu budowli hydrotechnicznych pełniących funkcję regulującą poziom wody w rzece Min. Od 2000 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Kolejny celem naszej podróży było miasto Yaan do którego jechaliśmy 2 godziny. Po drodze zatrzymaliśmy się w starożytnym miasteczku Shangli, w którym znajdują się budowle z czasów dynastii Ming i Qing, a także na plantacji herbaty Mengding, która ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych dzięki doskonałym warunkom pogodowym panujących na górze Mengding.
 
- Będąc w Chinach nie mogliśmy zapomnieć o największym na świecie Rezerwacie Pandy Wielkiej w miejscowości Bifengxia. Następnie dotarliśmy na okoliczny masyw górski Emei Shan, który jest jednym ze świętych gór taoizmu. W pobliżu szczytu góry wzniesiono ok. 70 klasztorów buddyjskich głównie pochodzących z czasów dynastii Ming i Qing. Odwiedzimy świątynię Baoguo kryjącą rzeźbę porcelanowego Buddy o wysokości 3,5 m.  Wierzchołek Emei Shan często góruje ponad warstwą chmur.- Następnie wjechaliśmy kolejką linową na Złoty Szczyt (3100 m n.p.m.) oraz odwiedziliśmy świątynię Huazang wybudowanej w czasach panowania dynastii Ming. Ostatnim celem podróży było miasto Leshan, znajduje się w nim sławny 71-metrowemu posągowi Buddy, wznoszącemu się nad zbiegiem dwóch rzek: Dadu He i Min He, po których odbyliśmy rejs statkiem z przewodnikiem, który opowiadał o historii powstania tego niezwykłego dzieła wykonanego z piaskowca.

Podsumowując warto wspomnieć jeszcze o jednym patriotycznym wątku. Jak powiedział nam pan Dariusz - To my jako Europejczycy byliśmy dla nich czyli chińczyków oryginalni i robili sobie z nami zdjęcia a w szczególności z Polska flaga oraz biało - czerwonym szalikiem z Polskim orłem.