Jedno z najsłynniejszych, unikalnych miejsc na skalę europejską, a można nawet śmiało rzec - światową. Czy aby nie przesadziliśmy? Biblioteka Poaugustiańska znajdująca się na plebanii Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Pannej usytuowanej na placu Klasztornym zawiera wystrój oraz zbiór starodruków nawet z XV wieku.

Do tej pory najwięcej książek zgromadzono z XVIII wieku, co nie umniejsza ich znaczenia i wartości. Owe dzieła, unikatowe, jedyne w swoim rodzaju, pisane w języku niemieckim, łacińskim oraz innych nie minimalizują roli misternie zaprojektowanemu pomieszczeniu biblioteki.
Podzielone jest ono na dwie części, z czego w pierwszej zebrane są dzieła znalezione w prywatnych domach lub kościołach, a druga część, do której należy dostać się połączonymi schodami zawiera najstarsze księgozbiory.To w drugiej części znajduje się sklepienie "szeptane". O co tak naprawdę chodzi? Osoba stojąca w rogu pomieszczenia znakomicie słyszy szept osoby, która stoi po przeciwległej stronie. Magia? Nic z tych rzeczy, to po prostu, albo to aż jedno z kilkunastu tak świetnie i wyjątkowo zaprojektowanych miejsc na świecie! W bibliotece znajdują się dodatkowo dwa oryginalne globusy , na których pracował sam astrolog i astronom Jan Kepler przedstawiające ówczesną Ziemię oraz znane gwiazdozbiory.

Nie można również nie wspomnieć o pięknych freskach z 1736 roku ręki Georga Wilhelma Neunhertza, pomalowanych na sklepieniach biblioteki. Do ciekawostek na temat tego fascynującego miejsca należy zaliczyć wyjątkowy klimat, zapach czy oświetlenie wytworzone przez kostki dębu i modrzewia, okna z metalowymi, zewnętrznymi okiennicami. których zadaniem jest pochłanianie wilgoci i ochrona zabytków przed zniszczeniem. Najlepiej na własnej skórze można przekonać się do pewnych miejsc. Takie jest i to.Obiekt jest możliwy do zwiedzania praktycznie przez cały rok za symboliczną opłatą. Wystarczy umówić się z przewodnikiem na odpowiednią godzinę albo dzień. Kolejną z ciekawostek jest to, że Biblioteka Poaugustiańska w Żaganiu posłużyła niedawno za scenerię do reklamy jednego z banków operujących na polskim rynku. Nie będziemy tu jednak szerzyć reklamy, wystarczy wpisać w google i wszystko się dowiecie.