Jak co roku podczas wakacji, także i tym razem, żagańscy miłośnicy nurkowania wyruszyli na kolejną egzotyczną przygodę. Tym razem penetrowali głębiny morskie w Chorwacji. Swoimi przeżyciami podzielili się z portalem "Żagań Dla Was".

Wyprawa naszej ekipy z Centrum Nurkowania DARCO z Żagania do Chorwacji przyniosła niesamowite przeżycia za sprawą odnalezionego w dniu 13 września 2014 r, wraku bombowca nurkowego Junkers JU87 R2 z czasów II wojny światowej.

Samolot został zestrzelony w dniu 12 kwietnia 1941 i spoczywa na głębokości 28 metrów i jest to jednosilnikowy dolnopłat wykonany z metalu (duraluminium), bez silnika ponieważ odpadł i leży niedaleko wraku.

Ważną cechą charakterystyczną jest to, że samoloty tego typu posiadały syreny akustyczne tzw. "trąby jerychońskie" i brały udział w nalotach na Polskę we wrześniu 1939 roku. Warto dodać że dotychczas zachowały się 2 egzemplarze i znajdują się w muzeach w Chicago oraz Londynie.

Ponadto nasza ekipa nurkowała jeszcze na wraku Francesca da Rimini - jest to wrak niemieckiego statku transportowego, przewożącego amunicję. Zatonął w 1944 roku w pobliżu wyspy Kaprije, prawdopodobnie trafiony torpedą wyrzuconą z samolotu.

Wielkie podziękowania dla całej ekipy z bazy nurkowej Moana z Krakowa, na wyspie Murter gdzie przygotowali nam nurkowania.