Kierowcy muszą przygotować się na rosnące trendy ubezpieczenia komunikacyjnego. Zeszłoroczne zwyżki okazują się dla ubezpieczycieli nadal niewystarczające.

Na początku kwietnia średnia cena polisy OC wyniosła już 667 złotych. Dane przedstawiane są prze CUK Ubezpieczenia i dotyczą miast wojewódzkich. W porównaniu do początku 2015 roku, ceny wrosły aż o 36%. W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować tylko 7,6% podwyżkę. Taka jest właśnie różnica między cenami w kwietniu, a na początku stycznia bieżącego roku.

Informacje dotyczą średnich stawek. Największe podwyżki w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych, wyniosły nawet 60%. Podwyżki są tłumaczone przede wszystkimi ogromnymi stratami ponoszonymi przez ubezpieczycieli. Co prawda z każdym rokiem po drogach porusza się coraz mniejsza ilość nieubezpieczonych pojazdów. Jednak nadal około 150 tysięcy pojazdów nie posiada wymaganej polisy komunikacyjnej.

Jakiś czas temu kierowcy, którzy nie ubezpieczyli swoich pojazdów, byli przyłapywani na gorącym uczynku podczas kontroli drogowych przez policję. Obecnie takie kontrole są sprawowane przez UFG, polegają one na weryfikowaniu bazy ubezpieczeń OC. W niniejszym raporcie uwzględniono przynajmniej 50% pojazdów nie posiadających wymaganego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Brak polisy OC często wcale nie wynika ze złej woli właściciela pojazdu, lub próby ucieczki przed obowiązkową płatnością. Dane wynikające z badań UFG wskazują na to, że około 40% osób nie posiada ważnego ubezpieczenia, przez własne zapominalstwo. Wystarczy, że spóźnią się z terminem płatności jednej składki, by polisa okazała się być nieważna. Co trzeci przypadek wiąże się z wygaśnięciem polisy osoby sprzedającej polisę.

Gdy jeden właściciel ubezpiecza swoje auto, a w czasie trwania umowy z ubezpieczalnią pozbywa się go, natomiast nowy właściciel nie pamięta lub nie jest tego świadomy i umowa z ubezpieczalnią nie jest automatycznie przedłużana. Aż 13% właścicieli pojazdu, wykupuje do niego polisę ubezpieczeniową dopiero po dacie pierwszej rejestracji samochodu na terenie Polski. Niestety takie OC nie jest ważne. Średnio co dziesiąty Polak uważa, że jego samochód posiada tak zły stan techniczny, iż jego ubezpieczanie kompletnie mija się z celem.