
Zmiany przy przewożeniu dzieci w fotelikach

Brak granicy wiekowej
Zmiany przepisów o ruchu drogowym nie określają granic wiekowych dzieci, które należy przewozić w fotelikach samochodowych, najważniejszy jest tylko wzrost dziecka. Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.) określa wymagania przewozu dzieci w przedniej i tylnej części samochodu.
Dziecko, którego wzrost wynosi do 150 cm, może podróżować w przedniej części samochodu wyłącznie w foteliku samochodowym lub innym urządzeniu, które je podtrzymuje. Ustawa zezwala na przewóz dziecka wyższego niż 135 cm i ważącego ponad 36 kg bez fotelika samochodowego, ale tylko w tylnej części auta. To rozwiązanie jest podyktowane dopuszczalną wagą użytkownika urządzeń podtrzymujących.
Najnowsze zmiany w przepisach o ruchu drogowym pozwalają przewozić dzieci bez fotelika samochodowego i pasów bezpieczeństwa, ale tylko wtedy, gdy mają one zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do ich stosowania.
Troje dzieci w tylnej części samochodu
Kiedy przewozimy trójkę dzieci z tyłu samochodu osobowego nie mamy możliwości zamontowania w nim aż trzech fotelików.
Przepisy zezwalają więc na przewożenia trzeciego dziecka zapiętego tylko pasami bezpieczeństwa, ale pozostałe dzieci muszą podróżować w fotelikach. Warto też pamiętać o kryterium wiekowym. Trzecie dziecko może podróżować w pasach bezpieczeństwa, jeśli ma co najmniej trzy lata.
Najważniejsze zakazy
Przepisy o ruchu drogowym zabraniają przewożenia dziecka na przednim fotelu samochodowym, przypiętego tyłem do kierunku jazdy. Dotyczy to głównie samochodów z aktywnymi poduszkami powietrznymi dla pasażera. Dziecko może podróżować w foteliku samochodowym przypiętym tyłem do kierunku jazdy tylko wtedy, jeśli poduszka powietrzna dla pasażera jest nieaktywna.
Przepisy ruchu drogowego zabraniają też przewożenia dziecka niższego niż 150 cm na przednim siedzeniu bez fotelika czy innego urządzenia podtrzymującego.
Czy małe dziecko może podróżować bez fotelika?
Są takie sytuacje, kiedy dziecko może podróżować bez urządzenia podtrzymującego, np. wtedy, gdy ma wspomniane wcześniej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do przewożenia w foteliku. Zwolnione ze stosowania urządzeń podtrzymujących są też dzieci podróżujące taksówkami, karetkami pogotowia, pojazdami straży miejskiej, policji lub straży granicznej.
Fotelik dostosowany do wymagań
Rodzice mają obowiązek dostosowania fotelika samochodowego do indywidualnych potrzeb dziecka. Jest to bardzo ważne, bo zapewnia większy poziom bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy musi być dostosowany do wagi i wzrostu dziecka. Ważny jest też sposób jego montażu, który musi odpowiadać zaleceniom producenta. Za podróżowanie z dzieckiem w niedostosowanym foteliku samochodowym grozi kara grzywny.
Kiedy możemy całkowicie zrezygnować z fotelika?
W trzech przypadkach dziecko nie musi podróżować w foteliku samochodowym. Jest to możliwe wtedy, gdy wzrost dziecka przekroczy 150 cm wzrostu i wspomniane ograniczenie wagowe. Według aktualnych zapisów prawa, dziecko pomiędzy 135 a 150 cm wzrostu i ważące więcej niż 36 kg może podróżować bez fotelika w tylnej części samochodu.
Wyjątkiem jest też przewożenie trójki dzieci w tylnej części pojazdu. Jeśli nie da się zamontować trzeciego fotelika z tyłu samochodu, można trzecie dziecko przypiąć tylko pasami bezpieczeństwa, oczywiście, pod warunkiem, że ukończyło 3 rok życia. Ten przepis dotyczy tylko pojazdów pięcioosobowych. Przewożąc dzieci w większym (6 -7 osobowym) pojeździe jest już możliwość przypięcia trzech fotelików samochodowych i wtedy dziecko musi podróżować w dopasowanym do jego potrzeb urządzeniu podtrzymującym.
Najważniejszy zdrowy rozsądek
Te zasady przewozu dzieci zostały opisane w przepisach o ruchu drogowym. Jednak nie gwarantują one jeszcze pełni bezpieczeństwa młodych podróżników. Najważniejszym zadaniem rodziców jest wybór dobrej jakości urządzeń podtrzymujących. Podczas zakupu fotelika samochodowego nie warto kierować się tylko ceną. Znacznie ważniejsze są atesty bezpieczeństwa i jakość wykonania. Bezpieczeństwo dziecka nie jest czymś, na czym można oszczędzać. Dlatego należy dobrać urządzenie podtrzymujące do wagi i wzrostu małoletniego pasażera i pamiętać o jego prawidłowym montażu.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj