Burmistrz Żagania Daniel Marchewka po raz kolejny pokazuje, że potrafi zachowywać się niesztampowo i chciałby czasem wyjść z gorsetu "sztywnego urzędnika". Było już choćby rapowanie na otwarciu roku szkolnego czy nagrywanie instrukcji obsługi kosza na śmieci.

Teraz włodarz miasta zaskoczył wszystkich niestandardowym sposobem na oddanie hołdu weteranom wojennym. Daniel Marchewka będzie w tym celu codziennie przez 22 dni wykonywał dokładnie 22 "pompki".

Tak, to nie pomyłka :) Nagranie z pierwszych 22 "zgięć przedramion", jak fachowo nazywa się ten rodzaj aktywności fizycznej, szef żagańskiego magistratu opublikował też w sieci. Filmik prezentujący "wyciskającego" pompki szefa magistratu z marszu zaczął podbijać już lokalne internety.

Nietypowa inicjatywa D. Marchewki to jednak nie jakaś ekstrawagancja samorządowca, tylko odpowiedź na zaproszenie (czy raczej "wyzwanie") od jednego z mieszkańców - Wojciecha Galińskiego. Chodzi o kolejną odsłonę internetowych pojedynków, znanych chociażby z zamieszczania w sieci filmików polewających się lodowatą wodą ludzi - "Ice Bucket Challenge".

Tym razem sprawa jest jednak jak najbardziej poważna. Wyzwanie "22 Pushup Challenge" ma na celu wsparcie kampanii skupiającej uwagę na weteranów wojennych, wśród których panuje wyjątkowo wysoki współczynnik występowania samobójstw.

Organizatorzy akcji przywołują szokujące statystyki, z których wynika, że każdego dnia w Stanach Zjednoczonych 22 weteranów popełnia samobójstwo, najczęściej z powodu traumy i depresji, z którymi zmagają się po powrocie z misji zagranicznych.
Żeby włączyć się do akcji trzeba nagrać filmik, na którym wykonujmy 22 pompki i wyznaczyć kolejną osobę, aby zrobiła to samo. Do akcji przyłączyło się już sporo znanych postaci i sportowców m.in. olimpijczycy z Rio 2016 oraz aktor i wrestler Dwayne Johnson.

W ubiegłym tygodniu na propagowanie tej szczytnej idei w Polsce zdecydowali się żołnierze z 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu Szczecińskiego. Podjęli wyzwanie rzucone przez dziennikarza Radia Szczecin i karnie zwartą drużyną "pompowali" na cześć weteranów w swojej jednostce.

http://radioszczecin.pl/1,342476,stargardzcy-ulani-podjeli-wyzwanie-dziennikarza-
W ubiegły piątek wyzwanie "22 pompek" rzucił Danielowi Marchewce jeden z mieszkańców na portalu społecznościowym. Napisał do burmistrza tymi słowami: "Jeśli zaakceptujesz wyzwanie, zaczynasz je od jutra. Postępuj zgodnie z poniższymi zasadami: jeśli zostaniesz nominowany, Twoje 22 dni wyzwania zaczynają się dnia następnego, każdego dnia nagrywasz się, robiąc 22 pompki. Każdego dnia musisz nominować kolejną osobę. Spróbuj wybierać ludzi, którzy według Ciebie będą chcieli lub są w stanie wziąć udział w wyzwaniu."

Na odpowiedź włodarza Żagania Pan Wojciech nie musiał długo czekać. Rychło odpowiedział, że wyzwanie przyjmuje: "Cała przyjemność po mojej stronie. Jutro zaczynam:) W garniturze też będę robił, ogólnie gdzie się da:) no i filmiki wrzucę na mój profil" - napisał D.Marchewka.

Jak obiecał tak zrobił. 13 września burmistrz opublikował swoje nagranie z pompkami w internecie. "Wczoraj odebrałem nominację, dziś zacząłem realizację. Jeszcze raz dziękuję i sercem jestem za ideą tej akcji. Bardzo dziękuje za nominowanie, dla mnie dramat weteranów jest osobiście bardzo poruszającym przeżyciem… Szacunek!" - oświadczył włodarz Żagania.