Przypadkowi świadkowie zatrzymania na wrocławskim rynku Igora Stachowiaka sami stali się ofiarami funkcjonariuszy, którzy ich zatrzymali, a jeden z nich usłyszał zarzuty.

W związku z tym rodzi się pytanie, czy, osoba postronna, np. kierowca, który będzie nagrywał kontrolę drogową, może to robić, nie narażając się na złamanie przepisów?
Jak uczy życie, reakcje policjantów na obecność kamery bywają dość agresywne. Można się spodziewać próby odebrania telefonu czy kamery, a nawet wypisania mandatu lub zatrzymania „reportera”.
A co na to przepisy i jak należy się zachować?
Nagrywanie umundurowanego policjanta, strażnika lub innego mundurowego, który legitymuje lub przeprowadza kontrolę osobistą nie wymaga jego zgody i nie ma przepisów, które zakazywałyby takich działań. Nie ma znaczenia, czy film wykonuje zwykły obywatel, czy też osoba posiadająca legitymację prasową. Wprawdzie policjanci powinni to wiedzieć, ale różnie z tym bywa.
Jeśli mundurowy próbuje uniemożliwić filmowanie lub chce za to ukarać trzeba go poprosić o wskazanie podstawy prawnej takiego działania. Oczywiście, nie istnieją takie przepisy.
Jeśli mimo to funkcjonariusz chce wypisać mandat, w tym przypadku nie należy go przyjmować.
Trzeba jednak pamiętać, że filmowanie czynności policyjnych nie może przeszkadzać policjantowi w pracy, a kontrolowany kierowca musi wykonywać polecenia mundurowego. Jeśli więc policjant poprosi o dokumenty, nie można się zasłaniać się brakiem wolnej ręki, ponieważ filmujemy.
Jednak nagrywanie to jedno, a upowszechnianie takiego nagrania to zupełnie inna sprawa. Zgodnie z prawem rozpowszechnianie wizerunku wymaga zgody nagranej osoby, choć i tu są wyjątki. Generalnie wrzucenie takiego filmu do internetu może oznaczać problemy.
Kamera na mundurze
Wkrótce jednak kontrowersje związane z filmowaniem funkcjonariuszy mogą odejść do lamusa, bo sami policjanci będą mieli osobiste rejestratory przypięte do munduru.
CO MUSISZ WIEDZIEĆ O FILMOWANIU POLICJANTÓW PODCZAS KONTROLI DROGOWEJ
Oto najważniejsze zasady związane z filmowaniem umundurowanych funkcjonariuszy w czasie kontroli drogowej.
Mundurowego wolno filmować
Funkcjonariuszowi nie wolno karać za używanie sprzętu służącego do nagrywania kontroli drogowej.
POLICJANTOWI NIE WOLNO USUNĄĆ NAGRANIA
Funkcjonariusz nie ma prawa żądać wyłączenia kamery ani usunięcia nagrania.
PUBLIKACJA NAGRANIA MOŻE BYĆ NIELEGALNA
Nagranie może posłużyć jako dowód w sądzie, ale nie powinno zostać upublicznione bez zasłonięcia twarzy, a nawet zniekształcenia głosu.