Już nie pukanie od drzwi do drzwi, ale formularz z zaproszeniem - tak parafia z Zabrza będzie się dowiadywała, które domy ma odwiedzić ksiądz w czasie kolędy.

Nowe zasady kolędy będą dotyczyły wiernych w parafii św. Macieja Apostoła w Zabrzu-Maciejowie. Kapłana można zaprosić przez stronę parafii, gdzie napisano, że „kapłan odwiedzi z błogosławieństwem kolędowym tylko te domy i rodziny, które sobie tego życzą”.
Zwyczajowo ksiądz odwiedza wszystkie domy po kolei, a towarzyszący mu ministranci pytają mieszkańców, czy chcą przyjąć kolędę. Tym razem wierni, którzy będą oczekiwali wizyty kapłana, będą musieli zgłosić się sami.
Parafia św. Macieja Apostoła nie jest pierwszą w Polsce, która wprowadziła takie zasady prowadzenia kolędy. Od kilkunastu lat zaproszenia na kolędę składają np. wierni z parafii św. Jadwigi w Zgorzelcu, Natomiast w jednej z parafii w Warszawie formularze do zaproszenia, z prośbą o informację zwrotną, zostawiane są w skrzynkach na listy.

Jak zaprosić księdza po kolędzie?
Będzie można zrobić to składając zaproszenie w zakrystii lub wysyłając formularz przez internet. Trzeba zrobić to z wyprzedzeniem.
Parafianie mają różne opinie o tym nowatorskim dla nich pomyśle. - Myślę, że przy takim podejściu mało kto kolędę w ogóle przyjmie. Ale z jednej strony rozumiem, bo wiele osób nie przyjmuje dziś kolędy i to takie chodzenie na próżno - komentuje pani Grażyna, mieszkanka sąsiedniej parafii.