Już za kilka dni dojdzie do finalizacji prac związanych z rozbudową parkingu przy Miejskim Przedszkolu nr 6 w Żaganiu. Jak się okazuje, wystarczyły niecałe dwa miesiące, aby ta ważna i poprawiająca komfort życia mieszkańców inwestycja była na ukończeniu. Wszystko odbyło się zgodnie z planem i bez opóźnień.

Niemała w tym zasługa profesjonalnego podejścia wykonawcy parkingu czyli naszej miejskiej spółki MPOiRD. Kolejny raz okazuje się, że z powodzeniem jest ona w stanie prowadzić poważne i istotne dla mieszkańców realizacje.

Prace podczas budowy postępowały w iście imponującym tempie, a krajobraz ulicy Żarskiej nieopodal Przedszkola nr 6 już nigdy nie będzie taki sam jak wcześniej. Przebieg wszystkich kolejnych zmian, zachodzących w miarę postępu robót, można zobaczyć w galerii foto, która dołączona została do niniejszej publikacji. Było ich naprawdę sporo.

Przypomnijmy, że budowa parkingu przy miejskim przedszkolu zrealizowana została w ramach, wprowadzonego przez Burmistrza Daniela Marchewkę, Budżetu Obywatelskiego na rok 2016. Całość realizowanych założeń inwestycyjnych nie była prosta, bowiem trzeba było wykonać takie elementy umowy jak rozbiórka istniejącej nawierzchni, przebudowa zjazdów, utwardzenie terenu nawierzchnią z kostki betonowej, budowę i przebudowę chodnika prowadzącego do przedszkola nr 6.

Przede wszystkim chodziło jednak o niebagatelne, bo blisko dwukrotne zwiększenie liczby miejsc parkingowych. Dodatkowo zostały wyznaczone też dwa, zlokalizowane bezpośrednio przy chodniku prowadzącym do przedszkola, miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Jak mówi Małgorzata Szymańska-Dereń, naczelnik wydziału inwestycji w Urzędzie Miasta: "całość koncepcji wynikającą z założeń budżetu obywatelskiego rozszerzono jeszcze o budowę ścieżki rowerowej".

Prace specjalnie zaplanowano na okres wakacyjny, tak by nie były zbytnio uciążliwe dla mieszkańców i stałych bywalców przedszkola. Z tego też powodu, tak ważne było terminowe wykonanie ogromu prac wynikających z umowy z miastem. W końcu 1 września rozpoczyna się przecież rok szkolny i tereny obecnej budowy znów zatętnią życiem.

Na całe szczęście Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Robót Drogowych stanęło na wysokości zadania. Jak informuje Prezes MPOiRD Wojciech Szumski, prace powinny zakończyć się do końca sierpnia.

Taki stan rzeczy musi wywoływać zadowolenie, tym bardziej, że budowa parkingu to nie jedyne letnie przedsięwzięcie MPOiRD. "Dla nas to pełnia okresu malowania znaków poziomych na jedniach i łatania dziur, których sporo zostało po zimie. Musimy się śpieszyć, żeby skorzystać z dobrej pogody i zakończyć roboty przed kolejnym sezonem."- zaznacza W. Szumski.

Na to jednak, aby budowlańcy zatrudnieni w MPOiRD chociaż trochę odetchnęli, raczej się nie zapowiada...  Spółka ma zaplanowane naprawy dróg w całym mieście na kilka najbliższych miesięcy. W tej sytuacji trzeba chyba rzeczywiście przyznać, że MPOiRD tak bardzo pracowitego okresu jeszcze w swojej historii nie miało.

Prezesa W. Szumskiego to jednak nie zraża. Jak sam mówi: "po to przecież jesteśmy jako miejskie przedsiębiorstwo: żeby sukcesywnie poprawiać życie mieszkańców i bez wytchnienia  działać na rzecz pozytywnych zmian zachodzących w mieście."