W Dzienniku Ustaw RP 05 września zostało opublikowane rozporządzenie o standardach dla kotłów grzewczych. Eliminuje ono całkowicie przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2017 r.

– To bardzo ważna decyzja Ministerstwa Rozwoju , powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego – Polska dołącza do grona państw, w których ta przestarzała, szkodliwa technologia będzie zakazana. W Polskim Alarmie Smogowym od lat czekaliśmy na tę regulację. Sami też postulowaliśmy jej wprowadzenie. Domagała się jej również Najwyższa Izba Kontroli oraz wielu ekspertów, którzy zajmują się tematyką kotłów. Pamiętajmy, że do tej pory co roku na polskim rynku sprzedawano około 150 tys. kopciuchów, czyli pozaklasowych kotłów na węgiel. Produkują one nawet 20 razy więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne kotły. Teraz ten patologiczny proceder nareszcie się kończy. Kopciuchy przestaną wreszcie zatruwać powietrze, którym oddychamy – dodaje.
Rozporządzenie wchodzi w życie 1 października i zakazuje produkcji kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5. Kotły niższej klasy wyprodukowane przed 1 października 2017 r. będzie można sprzedawać tylko do 1 lipca przyszłego roku.
Ministerstwo Rozwoju wykonało pierwszy krok w stronę poprawy jakości powietrza w Polsce. Pozostaje pytanie czy rządowi wystarczy odwagi i determinacji na przeprowadzenie działań, które zapowiedział jeszcze w styczniu.
– Normy węgla miały być opublikowane w pierwszym kwartale tego roku. Zbliża się jesień i wciąż ich nie ma – powiedział Andrzej Guła. Równie ważne jest uruchomienie długo oczekiwanych programów pomocowych dla osób najuboższych, dzięki którym będą one mogły wymienić ogrzewanie na ekologiczne i ocieplić domy. Rząd musi przeciwdziałać zjawisku tzw. ubóstwa energetycznego. Na razie działania rządu w tej sprawie kończą się na obietnicach.
Ministerstwo Rozwoju wykonało pierwszy krok. Pozostaje teraz pytanie czy do walki z zanieczyszczeniem powietrza w jednym z najbardziej „cuchnących” państw w Unii Europejskiej dołączą pozostałe ministerstwa.