W sobotę 14 stycznia punktualnie o godz. 14:00 amerykańskich żołnierzy przywitała premier RP Beata Szydło. Na pl. Generała Maczka, gdzie odbył się uroczysty apel obecni byli także Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Ambasador USA w Polsce, dowódcy amerykańskich sił w Polsce, szefowie sił zbrojnych, parlamentarzyści oraz samorządowcy z burmistrzem Danielem Marchewką.

Premier Beata Szydło w swoim przemówieniu zwróciła się bezpośrednio do mieszkańców miasta: "Szanowni mieszkańcy Żagania, wszyscy Państwo uczestniczący w tym ważnym dniu dla Polski, dla Europy, dla wspólnego bezpieczeństwa, zgromadziliście się tutaj ażeby razem przeżywać to wielkie święto. Dzisiaj to wielki dzień, kiedy możemy razem na polskiej ziemi tutaj w Żaganiu przywitać żołnierzy amerykańskich - reprezentantów największej, najwspanialszej, najsilniejszej armii świata".Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones w oficjalnym przemówieniu podziękował społeczności Żagania za gościnne przyjęcie na polskiej ziemi: "dziękuję za ciepłe powitanie naszych żołnierzy, którzy będą tu służyć z dala od swojego kraju i tutaj będzie ich drugi dom. Żelazna Brygada Pancerna (3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4 Dywizji Piechoty) to jednostka w pełnej gotowości". Ambasador powiedział także  kilka zdań w języku polskim zaczynając od wypowiedzianej w naszym języku grzecznościowej frazy "Dzień Dobry". Nawiązał do tego szef MON Antoni Macierewicz, konstatując, że "rzeczywiście jest to >dobry dzień< dla Polski."

Podczas oficjalnego powitania nie obyło się również bez incydentów. Niezbyt głośne buczenie i gwizdy przeciwników rządu, które było słychać już podczas wystąpienia premier Szydło, nasiliły się, kiedy za mównicą stanął szef MON.  Po apelu do grupki protestujących podeszli zwolennicy rządu i w zdecydowanych słowach powiedzieli, co o nich sądzą. Padały m.in. okrzyki „Do domu!” i „Poszli stąd!” oraz pytania „Gdzie macie puszki na alimenty dla Kijowskiego?”W pewnym momencie zrobiło się dość nerwowo. Między dwie grupy szybko wkroczyli jednak policjanci i odgrodzili je od siebie. Sytuacja ta szybko znalazła oswój odzew w mediach społecznościowych i mediach głównego nurtu.

Po uroczystym apelu Premier wraz z innymi zaproszonymi gośćmi udali się na spacer po Żaganiu.Dodajmy, że uroczystość w Żaganiu transmitowana była przez wszystkie stacje informacyjne w Polsce. Poniżej można obejrzeć początek powitania amerykanów na pl. Gen. Maczka transmitowany przez stację telewizyjną Polsat News.