W Powiecie Żagańskim już wieje a będzie wiać jeszcze silniej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem i wichurami. Porywy wiatru mogą osiągać nawet 100 km na godzinę!

Jak wynika z ostrzeżenia nr 51 Biura Prognoz Meteorologicznych w Zielonej Górze od godz. 20:00 w świąteczny poniedziałek 26 grudnia do 12:00 następnego dnia prognozuje się wystąpienie na naszym terenie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 90 km/h.

"Istnieje prawdopodobieństwo na poziomie 30%, że wystąpić mogą nawet porywy wiatru do 100 km/h. Chodzi głownie o wiatr zachodni i północno-zachodni" - prognozuje synoptyk Magdalena Muszyńska-Karbowska z lubuskiego Biura Prognoz Meteorologicznych.

Straż Pożarna apeluje, by przed wichurami usunąć ciężkie przedmioty z balkonów i parapetów. „Jeśli silnie wieje, a jesteśmy na zewnątrz, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami przystanków czy słupami linii energetycznych. Starajmy się nie parkować aut pod drzewami” - apeluje rzecznik państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Strażacy i policjanci apelują też do kierowców, by dostosowywali prędkość do warunków na drodze. „Silny podmuch wiatru, szczególnie przy wyjeździe z terenu zabudowanego lub zalesionego, może doprowadzić do utraty panowania nad autem”  - przekonuje Frątczak.