Będzie to największa pełnia od początku XXI wieku. Już 14 listopada będziemy mogli zobaczyć Księżyc z bardzo bliskiej odległości, następna taka okazja dopiero za 18 lat.

14 listopada odległość geocentryczna od Ziemi do środka naszego naturalnego satelity wyniesie 356536 kilometrów. Nasz satelita będzie wtedy o 14% większy i o 30% jaśniejszy niż kiedy znajduje się w najdalszym punkcie na orbicie.

14 listopada pełnia wystąpi w ciągu dnia, dokładnie o godz. 14:52, Słońce jednak zachodzi już wcześniej, więc ciemnym niebem miejscami będziemy mogli się cieszyć już od godziny 15:30. Całe zdarzenie potrwa około dwóch godzin. 

Tak duży Księżyc ostatnio był widziany prawie 70 lat temu. Od 25 stycznia 1948 Księżyc ani razu nie zbliżył się tak bardzo do Ziemi. Kolejny raz ,,superksiężyc" będziemy mogli zobaczyć w 2034 roku.

Jeśli niebo będzie bezchmurne, to do obserwowania Księżyca nie będzie potrzebny żaden sprzęt. Jak jednak wykonać najlepsze zdjęcie tego zjawiska? Najlepszy efekt osiągniemy, gdy sfotografujemy superksiężyc na tle innych obiektów, np. budynków, bloków czy drzew. Niewiele będzie widać, jeśli zrobimy po prostu zdjęcie jasnego księżyca na tle ciemnego nieba.  W poniedziałek, 14 listopada, Księżyc w Polsce pojawi się nad horyzontem około 16.34.

W galerii dołączonej do artykułu można obejrzeć galerię fotografii wykonanych w przeddzień pełni superksiężyca (w niedzielę 13 listopada 2016 r,) autorstwa Jana Mazura.