Data wydarzenia: 30.01.2017 17:00 - 30.01.2017 18:00
Miejsce wydarzenia: Pałac Książęcy w Żaganiu, Sala Kryształowa

W poniedziałek, 30 stycznia, o godz. 11 na poligonie w Żaganiu prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył w inauguracji polsko-amerykańskich szkoleń wojskowych z udziałem amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT). Po inauguracji planowane jest wystąpienie prezydenta. W wydarzeniu udział wezmą także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, ambasador USA w Polsce Paul Jones, zastępca dowódcy wojsk USA w Europie gen. broni Timothy Ray i dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. broni Ben Hodges.

Wprawdzie bezpośrednio po przyjeździe do Polski Amerykanie już przeprowadzili na poligonie pierwsze strzelania, ale służyły one skalibrowaniu uzbrojenia po dalekiej podróży z Fort Carson w stanie Kolorado. W ten sposób odtwarzano zdolność bojową i uzyskiwano pełną gotowość operacyjną. "Na 30 stycznia mamy zaplanowaną wspólną inaugurację szkolenia. Rozpocznie się bardzo wysoko, bo będzie to wspólne wykonywanie zadań ogniowych przez pododdziały polskie i amerykańskie" – mówi dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu gen. dyw. Jarosław Mika. Poinformował on również, że zaplanowano użycie ostrej amunicji.

Po inauguracji ćwiczeń Prezydent Andrzej Duda będzie także przebywał z wizytą w Żaganiu, gdzie o godz. 17.00 w Sali Kryształowej Pałacu Książęcego spotka się z mieszkańcami miasta.

Wejście na spotkanie możliwe będzie od strony dziedzińca. Osoby chcące uczestniczyć w wydarzeniu proszone są o wcześniejsze przybycie z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc i duże zainteresowanie. Podczas spotkania w Pałacu planowane jest również wystąpienie Prezydenta.

Przyjazd Prezydenta RP to kolejna w tym miesiącu wizyta przedstawicieli najwyższych władz państwowych w Żaganiu. Dwa tygodnie temu gościliśmy Premier Beatę Szydło. Poniżej video-relacja z tamtej wizyty przygotowana przez "Wydarzenia" TV POLSAT.

Przypomnijmy, że w styczniu do Polski zaczęły przybywać pododdziały amerykańskiej 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4 Dywizji Piechoty, by rozpocząć pierwszą dziewięciomiesięczną zmianę w ramach stałej, rotacyjnej obecności amerykańskich wojsk w regionie. Jak podało MON, przyjechało już ok. 3,5 tys. żołnierzy amerykańskich. "Proces przemieszczania tych sił odbył się sprawniej niż pierwotnie planowano" – zapewnia gen. dyw. Jarosław Mika.

Zwieńczeniem dziewięciomiesięcznego pobytu żołnierzy z Fort Carson w Polsce ma być ich udział w ćwiczeniu Dragon-17 organizowane przez DGRSZ. Jest ono zaplanowane na wrzesień i będzie największym ćwiczeniem taktycznym z wojskami organizowanym w Polsce w 2017 r.

Gen. Mika powiedział, że zarówno polscy, jak i amerykańscy dowódcy mówią nie tyle o współdziałaniu żołnierzy polskich i amerykańskich, co o większej integracji, która zaprocentuje w przyszłości. Dlatego – powiedział Mika – warto zapoznać żołnierzy z USA z polską kulturą i tradycją.

"Bardzo dużo żołnierzy amerykańskich przyznaje się do polskich korzeni. To jest bardzo fajne i bardzo dobrze przez nas odbierane. Nieważne, że żołnierz nie ma już polskiego nazwiska" – powiedział dowódca "Czarnej Dywizji". "Żołnierze amerykańscy będą pojawiali się w szkołach i prowadzili rozmowy z naszymi uczniami. Miejmy nadzieję, że później z tych uczniów wyrośnie jakiś wysokiej rangi oficer. Zainteresowanie z ich strony nie ogranicza się tylko do takich ćwiczeń" – powiedział polski generał.

Licząca 3,5 tys. ludzi amerykańska pancerna brygadowa grupa bojowa ma na wyposażeniu 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley.