Od 4:00 rano 23 sierpnia 2016 r. do godz. 14:00 trwało usuwanie awarii głównej rury przesyłowej ze Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Dworcowej. Popołudniu tego samego dnia woda była już dostępna w całym Żaganiu.

W czasie awarii woda zdatna do picia dostarczana była przez beczkowóz zgodnie z poniższym harmonogramem:

11:30 - Osiedle XXX-lecia przy sklepie EKO,

12:30 - Rynek - Ratusz,

13:30 - Nocznickiego - PSP nr 5,

14:30 - Moczyń - ulica Szkolna przy sklepie EKO,

15:30 - Basen Arena.

Pierwsze zgłoszenie o awarii pracownik ŻWiK otrzymał ok. godz. 2:00 w nocy. Zadzwoniła mieszkanka z informacją, że pada deszcz i na ul. Dworcowej jest pełno wody. Ta wiadomość nie zapowiadała jeszcze zbliżających się kłopotów. Po 2 godz. ruch na Dworcowej został już zatrzymany przez policję.  

Prezes ŻWiK Andrzej Pilimon podjął też decyzję o zatrzymaniu dopływu wody i poszukiwaniu awarii w rurach wychodzących z głównej sieci. "Pracownicy wodociągów od wczesnych godzin porannych postawieni byli w stan największej gotowości. Początkowo mieliśmy nadzieję, że awaria dotyczy mniejszej rury o średnicy 250 mm, która dostarcza wodę tylko do niektórych ulic. Okazało się jednak, że sprawa jest poważniejsza i dotyczy głównej magistrali od Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Dworcowej." Chodzi o największą rurę dostarczającą wodę do całego miasta o średnicy 500 mm.

Po ustaleniu przyczyny awarii, pracownicy ŻWiK błyskawicznie zabrali się do roboty. Trzeba było wykuć ogromną wyrwę w jezdni  i dostać się do sieci, a następnie wymienić rurę na nową.  "Rura, która spowodowała całe zamieszanie ma już prawie pół wieku, pochodzi prawdopodobnie z lat siedemdziesiątych. Niestety taką mamy infrastrukturę podziemną i takie awarie mogą się zdarzać. Jako firmie wodociągowej zależy nam na sprawnym i szybkim rozwiązywaniu takich sytuacji, tak by mieszkańcy odczuli to jak najmniej dotkliwie".  - mówi Andrzej Pilimon.


Ostatnia taka awaria była w Żaganiu 15 lat temu. Wtedy chodziło o ul. Armii Krajowej, a usuwanie problemu trwało kilka dni. Obecnie dzięki sprawnej akcji antykryzysowej pracownikom ŻWiK-u udało się przywrócić dopływ wody w kilka godzin.

W galerii foto zamieszczonej u góry artykułu można obejrzeć galerię zdjęć z usuwania awarii.