Jak co roku, także w tym Towarzystwo Przyjaciół Żagania wybrało Żaganianina Roku. Tytuł ten od lat przyznawany jest najbardziej zasłużonym mieszkańcom naszego miasta. W tym roku uroczysta gala odbyła się w sobotę 3 września w Pałacu Książęcym.

Tym razem na specjalnym krześle Towarzystwa Przyjaciół Żagania zasiadła Pani Maria Jastrzębska - szefowa i współzałożycielka żagańskiego Związku Sybiraków.

Jako 11-latka zesłana została wraz z rodzicami na Syberię. To wtedy właśnie w środku nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r. kilkadziesiąt tysięcy Polaków musiało tak jak Pani Maria opuścić swoje domy i pojechać w nieznane. Deportacja ta objęła głównie rodziny osób wcześniej represjonowanych (aresztowanych przez NKWD, uwięzionych w obozach jenieckich, skazanych na pobyt w obozach pracy), uczestników kampanii wrześniowej 1939 r., rodziny polskich oficerów czy funkcjonariuszy policji. Kobiety, dzieci, osoby starsze musiały z dnia na dzień odnaleźć się w prymitywnych warunkach i surowym klimacie Sybiru.

Ojciec Pani Marii zmarł na Syberii z głodu. Jak wspomina po latach sama Maria Jastrzębska: "totalitaryzm sowiecki prześcignął w swej okrutności carskie represje. Nie kibitki a tysiące bydlęcych wagonów wypełnionych Polakami wyruszały na Wschód i dalej na nieludzką ziemię."

Po wojnie tegoroczna laureatka trafiła na Ziemie Zachodnie. W Żaganiu przez ponad 50 lat pracowała w Żagańskich Zakładach Przemysłu Wełnianego. W 1989 roku założyła w mieście oddział Związku Sybiraków, będąc prezesem koła nr 9 do dziś.

Związek zrzesza ponad setkę członków z terenu miasta Żagania i okolicznych wiosek. Organizacja może się poszczycić bogatą historią, która jest skrupulatnie spisywana od samego początku przez Panią Prezes. Do ważniejszych inicjatyw Związku należy zaliczyć miedzy innymi:

1.nadanie nazwy placowi położonemu przy ul. Piastowskie i Żarskiej- SKWERU ZESŁAŃCÓW SYBIRU
2.wzniesienie pomnika poświęconego pamięci ZESŁAŃCÓW SYBIRU
3.odsłonięcie tablicy pamiątkowej w kościele Mariackim
4.Postawienie kamiennych skrzydeł pomnika ZESŁAŃCÓW SYBIRU przy ul. Piastowskiej
5.odnowa pomnika ZESŁAŃCÓW SYBIRU na cmentarzu komunalnym.

Pani Maria Jastrzębska ma 89 lat i aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Żagania. Jest częstym gościem w szkołach, gdzie dzieli się wspomnieniami z pobytu na okrutnej ziemi.

Serdecznie gratulujemy laureatce. W Galerii Foto dołączonej do tego artykułu możecie obejrzeć galerię zdjęć z uroczystej gali wręczenia nagrody. Autorem foto-relacji jest Jan Mazur, zdobywca tytułu  Żaganianina Roku  2 lata temu.