4 szpitale rozpoczynają w woj. Lubuskim rozpoczynają właśnie realizację programu „Zdrowe płuca Lubuszan”. Jako, że zakwalifikował się do niego także 105. Szpital Wojskowy, już można się rejestrować - zarówno w Poradni Pulmonologicznej w Żarach, jak i w żagańskiej Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy.

Co ważne, żeby skorzystać z oferty programu, nie jest potrzebne skierowanie. Badania wykonywane są po uprzednim telefonicznym lub osobistym umówieniu się na wyznaczony termin.

W ramach przeznaczonych na całość działań 200 tys. zł, z darmowych badań będą mogli skorzystać palacze w wieku 55-80 lat lub osoby, które rzuciły nałóg w ostatnich 15 latach. Poprzednia edycja programu pokazała, że nowotwory płuc można wykrywać już w bardzo wczesnym stadium. Wówczas łatwiej o skuteczne leczenie.

W pakiecie badań będą dwie bezpłatne konsultacje lekarskie - pulmunologiczne i bezpłatna niskodawkowa tomografia komputerowa klatki piersiowej wraz z opisem. Badania powyższe dają szansę na wczesne wykrycie schorzeń układu oddechowego i zmian nowotworowych, co ma znaczący wpływ na stan zdrowia pacjenta, ale przede wszystkim daje większe szanse na wyleczenie i powrót do zdrowia i pełni sił.

Poniżej znajdują się informacje szczegółowe o tym, jak skorzystać z bezpłatnych badań płuc w Żarach i Żaganiu.

 • Poradnia Pulmonologiczna
  ul. Domańskiego 2, Żary, budynek nr 23, piętro I, pok. 110
              Rejestracja: od wtorku do czwartku od godz. 7.00 do 12.00, tel. 68 470 78 63

 • Poradnia Chorób Płuc i Gruźlicy - Filia Żagań
  ul. Żelazna 1a, pok. nr 37
              Rejestracja: wtorek, środa, piątek od godz. 8.00 do 12.00 tel. 68 477 12 32

 • Tomograf Komputerowy LDCT:  Pracownia Diagnostyki Obrazowej
  ul. Domańskiego 2, 68-200 Żary, budynek nr 11 (parter)
  Rejestracja telefoniczna: od poniedziałku do piątku od godz. 12.00 do 14.00
              Rejestracja osobista: od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 14.00

W ramach programu „Zdrowe płuca Lubuszan” planuje się przebadanie ponad pół tysiąca osób. Głównym celem jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów oskrzeli i płuc, wykrycie jak największej liczby nowotworów we wczesnych postaciach oraz zmniejszenie liczby osób palących wśród mieszkańców naszego regionu.
Program skierowany jest do mieszkańców województwa lubuskiego, w wieku 55-80 lat (według roku urodzenia) palących od co najmniej 30 lat przynajmniej jedna paczkę papierosów dziennie (ze wskaźnikiem minimum 30 tzw. paczko-lat) lub osoby palące w przeszłości, które rzuciły palenie najpóźniej 15 lat temu bez wcześniejszych objawów choroby nowotworowej.
Pilotażowa edycja bezpłatnych badań w 2015 roku spotkała się z dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony osób biorących w nim udział. Przebadano blisko 550 osób z województwa. W 30 przypadkach (5,52 % przebadanej populacji) wykryte zostały zmiany nowotworowe. Każdy pacjent otrzymał kartę informacyjną z wynikiem badania i zaleceniami dalszego postępowania, a osoby z diagnozą raka - szybki dostęp do leczenia.