Palacze nie mają łatwego życia. Ich ulubiony ,,dymek" znowu podrożeje. W zeszłym roku akcyza na papierosy wzrosła z 8,2 do 8,3 zł, a o 0, 43 zł podrożała paczka najtańszych papierosów. Tę cenę ustala resort finansów. Najtańsze papierosy nie kosztują już 12,85 zł tylko 13,28 zł.

Za paczkę najtańszych papierosy niebawem zapłacimy 12,99 zł, a te ze średniej półki będą kosztowały 13,70 zł czyli będą o 0,80 zł droższe niż dotychczas. Papierosy premium podrożeją z 15,00 zł do 15,70 zł za paczkę- wynika z cenników, które producenci już rozesłali do hurtowni w całej Polsce. Oznacza to, że ceny w poszczególnych segmentach rynku tytoniowego wzrosną odpowiednio o 0,59 zł, 0,80 zł i 0,70 zł. Palacz, który wypala codziennie paczkę papierosów, tych w średniej cenie, miesięcznie wyda na nie o 24 zł więcej. W ciągu roku jego wydatki wzrosną o 288 zł.

Praktycznie te podwyżki palacze odczują dopiero pod koniec lutego albo nawet na początku marca. W hurtowniach i sklepach są jeszcze stare zapasy, które trzeba sprzedać po starych cenach. A tam, gdzie zapasy papierosów są większe, pod koniec lutego klienci będą mogli liczyć nawet na jakieś promocje, bo tych zapasów trzeba będzie się pozbyć właśnie do końca tego miesiąca. Mówi się, że te podwyżki powinny wyjść na zdrowie Polakom. Z danych Światowej Organizacji Zdrowa (WHO) wynika, że podwyżka cen o 10 % skłania do rzucenia palenia 3-5 % miłośników papierosów.

Nie można jednak nie zauważyć, że podwyżki cen wyrobów tytoniowych przyczyniają się do błyskawicznego rozwoju szarej strefy. Branża tytoniowa dowodzi, że w latach 2004–2013 podatek akcyzowy na jej wyroby wzrósł o 245 %. Właśnie dlatego nieustannie rośnie w ostatnich latach udział w rynku nielegalnych papierosów i tytoniu. Almares- Instytut Doradztwa i Badań Rynku wyliczył, że co czwarty wypalony w Polsce papieros pochodził z nielegalnego źródła, a co piąty z przemytu. To sprawia, że choć resort finansów stale podnosi stawkę akcyzy, to i tak ciągle notuje coraz niższe przychody z tego tytułu.

Najbardziej traci segment najtańszych papierosów, bo to właśnie ich amatorzy są najbardziej uczuleni na cenę i coraz częściej kupują papierosy w szarej strefie. A różnica w cenie jest bardzo duża. Paczka papierosów z przemytu kosztuje dziś ok. 6-7 zł, a nielegalny tytoń, z którego można samodzielnie zrobić 20 papierosów, ok. 2-3 zł. Ministerstwo Finansów w ostatnich latach  bardzo gorliwe stosowało się do poleceń Brukseli w kwestii walki z paleniem. Zalecała ona wysokość akcyzy co najmniej na poziomie 90 euro za 1000 papierosów. Podwyżki akcyzy na tytoń w Polsce spowodowały, że zalecany poziom tego podatku osiągnęliśmy już w 2014 roku- cztery lata przed ostatecznym terminem.