Polskie prawo stanowi, że nie każdy może mieć takiego psa, na jakiego ma ochotę. Jeśli chcemy mieć pieska rasy uważanej za szczególnie niebezpieczną i agresywną, albo założyć hodowlę takich psów trzeba mieć specjalne zezwolenie. Prawodawca bowiem chce, żeby nie trafiały one w niepowołane ręce.

Wprawdzie o tym, czy pies będzie agresywny decyduje nie tylko jego rasa, ale też mnóstwo innych czynników, a zwłaszcza nieprawidłowe metody szkolenia. Ale i tak niektóre rasy są uznawane za bardziej niebezpieczne. W Polsce za takie uznano 11 ras.

Akbash Dog
Został wyhodowany w zachodniej Turcji. Jest to molos (którego nazwa pochodzi od greckiego plemienia Molossów) w typie górskim. W zasadzie jest psem pasterskim, jednak w Turcji jest traktowany jako pies stróżująco-obronny. Rozdrażniony czy sprowokowany staje się niebezpieczny, ale jako towarzysz jest wierny i łagodny, również wobec dzieci i zwierząt domowych.

Anatolian Karabash - owczarek anatolijski

Akbash Dog jest jego kuzynem. Niektórzy kynolodzy uważają tę rasę za odmianę anatoliana, inni za odmienną, ale spokrewnioną z Akbash Dogiem. Obie te rasy są podobne zarówno pod względem wyglądu jak i charakteru. I obie są w Polsce uznawane za rasy agresywne.

Buldog amerykański
Jest psem stróżującym i obronnym, który w wielu krajach, w tym również w Polsce jest uważany za agresywnego. Jego protoplastą jest buldog angielski. Psami tej rasy szczuto inne zwierzęta.

Dog argentyński
Jest to pies bardzo cichy, jednak kiedy się go sprowokuje, potrafi walczyć do upadłego. Jest szybki i silny. Nie znosi innych osobników tej samej płci w swoim otoczeniu. Chętnie używają go policjanci i strażnicy graniczni. Jest też bardzo skuteczny w wyszukiwaniu ludzi uwięzionych pod gruzami.

Pies z Majorki (ca de bou)
Nazwa tej rasy oznacza „pies na byki” ponieważ dogami z Majorki szczuto byki przed korridą, a także używano ich do psich walk. Współcześnie są to psy stróżujące, które są wiernymi towarzyszami, ale nie należy ich uczyć agresji. Potrzebują konsekwentnego prowadzenia.

Moskiewski stróżujący
Jest to stosunkowo nowa rasa, wyhodowana po wojnie przez radzieckich genetyków i kynologów. Psy tej rasy są podobne do bernardynów, gdyż są krzyżówką tej rasy z owczarkiem kaukaskim i kilkoma innymi rasami.
Są to psy bardzo posłuszne, ale muszą przejść co najmniej podstawowe szkolenie. Mają mocno rozwinięty instynkt terytorialny, a jeśli zostaną sprowokowane, potrafią walczyć do upadłego.

Owczarek kaukaski
Jest to jedna z najbardziej „wszechstronnych” ras. Owczarki kaukaskie służyły do pilnowała stad owiec, pracowały dla wojska i milicji, a teraz są wykorzystywane głównie do stróżowania i obrony. Nie lubią obcych, a nieumiejętnie prowadzone, stają się agresywne, dlatego ich właściciel nie może być osobą niedoświadczoną.

Dog kanaryjski
To psy stróżujące, które dawniej były wykorzystywane do psich walk. Mają skłonności do agresji, dlatego opiekunem takiego psa musi być osoba doświadczona, która będzie umiała go poprowadzić.

Tosa inu
Psy tej rasy wyhodowano w Japonii z przeznaczeniem do walk psów. W pozostałych krajach są to psy stróżujące. Są dość agresywne, więc jeśli od szczenięctwa nie będą starannie prowadzone, mogą stać się bardzo niebezpieczne, bo potrafią być nieprzewidywalne. Prawidłowo prowadzone są przyjazne i oddane opiekunom.

Amerykański Pit Bull Terrier
Są z natury agresywne, ale w stosunku do innych zwierząt. Ludzi raczej tolerują. Intensywną pracą nad socjalizacją psów tej rasy można jednak doprowadzić do tego, że będą tolerancyjne również wobec innych zwierząt. Są to psy silne i waleczne. Ich rasa jest efektem poszukiwań idealnej do walk rasy.

Rottweiler
Psy tej rasy są z natury agresywne wobec intruzów, a bez konsekwentnego i umiejętnego prowadzenia przez opiekuna mogą stać się nieprzewidywalne i niebezpieczne, również dla właścicieli.