Według pozarządowej organizacji Sherpa, zajmującej się ochroną ofiar przestępstw gospodarczych, francuska firma LafargeHolcim współpracowała z dżihadystami. Firma ta posiada w Polsce 60 zakładów produkcyjnych, w tym jeden mieszczący się koło Żagania. Chodzi mianowicie o Żwirownię Żagań-Miodnica LafargeHolcim.

LafargeHolcim to światowy lider w produkcji specjalnych odmian cementu, kruszonego kamienia, a także betonu. Jedna z ich cementowni znajduje się na terenach, które od 2013 roku są pod kontrolą Państwa Islamskiego. Fakt ten nie przeszkodził jednak koncernowi, by ten dalej prowadził w tym miejscu swoją działalność. Według analityków organizacji Sherpa niemożliwym jest aby firma LafargeHolcim korzystała z cementowni bez zgody ISIS, tym bardziej za darmo.


Firma LafargeHolcim działa w Polsce od 1995 roku i posiada u nas ponad 60 zakładów produkcyjnych, takich jak: cementownie, kopalnie, przeładownie kruszyw oraz wytwórnie betonu. Zatrudnia ona w naszym kraju 1 600 pracowników. Do największych zakładów LafargeHolcim w Polsce należą Cementownia Małogoszcz oraz Cementownia Kujawy w Bielawach. Jednym z zakładów należących do jej majątku jest Żwirownia Żagań-Miodnica.
Jak twierdzą przedstawiciele organizacji Sherpa, nie ma żadnych wątpliwości, że międzynarodowa firma LafargeHolcim płaciła w latach 2013-14 podatki ISIS. Co więcej, organizacja utrzymuje, że firma wynajęła specjalistów, którzy wynegocjowali z Państwem Islamskim przepuszczanie ich konwojów na szczególnych warunkach.

W akcie oskarżenia wystosowanym przez Sherpa można przeczytać, że obsesyjna chęć zysków za wszelką cenę pchnęła francuskie przedsiębiorstwo do współpracy z największymi wrogami naszej cywilizacji. Firma Lafarge odcina się od tych oskarżeń twierdząc, że nigdy nie współpracowała z ISIS, ani Państwem Islamskim.