21 grudnia 2016 roku dokładnie o godzinie 17:28 nastąpi przesilenie zimowe. To najkrótszy dzień w roku, który potrwa tylko niespełna osiem godzin. Za to noc będzie się ciągnęła aż przez ponad 16 godzin. Innymi słowy dziś zaczyna się astronomiczna zima.

Przesilenie zimowe to moment, w którym Słońce w zenicie jest nad najbardziej wysuniętym na południe miejscem Ziemi, czyli nad zwrotnikiem Koziorożca. Dziś mamy początek astronomicznej zimy, czyli również najkrótszy dzień w roku.
Tego dnia zachodu słońca możemy spodziewać się już około 15:24. Godzina ta może różnić się w zależności od regionu Polski. Chociaż dzień 21 grudnia dzień będzie najkrótszy to już od tego momentu dni będą stawać coraz dłuższe, a to zawsze przybliża nas do oczekiwanej wiosny.

Przesilenie zimowe w 2017 roku wypadnie dokładnie na godzinę 17:28- 21 grudnia. 

Zima będzie trwała od 21 grudnia do 20 marca, kiedy to świętować będziemy pierwszy dzień wiosny. Przesilenie zimowe 2017 może powodować ogólną senność i rozleniwienie. 
W wielu starożytnych kulturach przesilenie zimowe było uznawane za powód do świętowania "odradzania się Słońca". Uważano, że to najszczęśliwszy dzień w roku.
Życzymy wszystkim miłego dnia :)