Żeby w Polsce przeżyć miesiąc na skromnym poziomie trzeba mieć 1467 zł. Jeśli wymagamy od życia trochę więcej, na utrzymanie potrzebujemy 2317 zł, a dobre życie kosztuje średnio 3605 zł. Do takich wniosków doszli analitycy – socjologowie z Centrum Badania Opinii Społecznej. Przeprowadzili oni badanie, którego celem było ustalenie, ile pieniędzy potrzebuje Polak aby przeżyć miesiąc, czyli mieszkać, jeść i funkcjonować w społeczeństwie.

Kwoty wyliczone przez socjologów nie uwzględniają oszczędności ani okazjonalnych wydatków, ale są dość obiektywną ilustracją tego, na jakim poziomie żyje społeczeństwo.

Wyniki tego badania są zaskakujące m.in. dlatego, bo samo wynajęcie mieszkania w większych miejscowościach może kosztować więcej niż tysiąc złotych miesięcznie. Jeśli weźmie się pod uwagę mieszkanie własnościowe, kupione na kredyt, to rownież czynsz i rata kredytu to co najmniej kilkaset złotych. A do kosztów życia trzeba jeszcze doliczyć jedzenie, środki czystości, odzież, przejazdy itp.

Z danych GUS-u wynika, że przeciętny miesięczny dochód na osobę wyniósł w zeszłym roku 1598 zł, czyli mniej więcej tyle, ile potrzeba na zaspokojenie podstawowych potrzeb lub w najlepszym wypadku na życie na średnim poziomie.