Po zmianie przepisów ruchu drogowego na Litwie za korzystanie z telefonu komórkowego na przejściu dla pieszych można zapłacić grzywnę w wysokości 20 - 40 euro.

Natomiast kierowcy, po nowelizacji przepisów będą mieli obowiązek zatrzymać się nie tylko na widok pieszego przechodzącego po pasach, ale też oczekującego na przejście, a nawet tylko zmierzającego w kierunku przejścia. Będą musieli poczekać do momentu, aż pieszy nie opuści tego pasa ruchu, którym jedzie samochód.

Władze Litwy są przekonane, że wprowadzenie tych zmian w zasadach poruszania się po jezdniach poprawi bezpieczeństwo na drogach. Tam w ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło 69 pieszych, a w tym roku do końca sierpnia już 42. Wśród nich było 11 ofiar, które poniosły śmieć na przejściach dla pieszych.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że średnio w minionym roku na drogach ginęło 49 osób na milion obywateli. Na Litwie te statystyki są dużo gorsze. Tam na milion mieszkańców w wypadkach zginęło 67 osób.

Litwa pod tym względem zajęła ósme miejsce od końca wśród wszystkich krajów UE. Jednak więcej ofiar odnotowano m.in. w Polsce, gdzie w 2017 r. na milion mieszkańców śmierć na drogach poniosło 75 osób.