Mamy dla Was dobre wiadomości związane z budynkiem głównym dworca PKP w Żaganiu. Ten zbudowany ponad 100 lat teamu zabytek i jednocześnie wizytówka Żagania, doczeka się gruntownego remontu. Po trwającej od 3 lat akcji lobbującej na rzecz remontu dworca, rozpoczętej podczas I „Loko-Pikniku” przez Koalicję „Kolejowe Południe”, władze PKP zdecydowały się na przeznaczenie milionów złotych na całościową modernizację obiektu.

15 września 2016 t. został rozstrzygnięty przetarg na dokumentację architektoniczną, budowlaną i projektową na przebudowę dworca w Żaganiu. Projekt wykona firma SANKON z Legnicy. Będzie ona również nadzorowała całą przebudowę, która rozpocznie się już w drugim kwartale przyszłego roku. Wydaje się zatem przesądzone, że już za rok o tej porze remont budynku dworca kolejowego w Żaganiu będzie trwał w najlepsze! Przewidywany okres realizacji robót budowlanych to ok. 13 miesięcy.

Warto odnotować, że firma SANKON jest już doświadczona w remontach dworców kolejowych. Z powodzeniem realizowała takie modernizacje w Obornikach Śląskich i Rawiczu. Spotkały się one z uznaniem inwestorów, o czym świadczą słowa Wojciecha Rokickiego z Departamentu Inwestycji PKP: "Wszelkie prace projektowe zostały wykonane w terminie, bez usterek i wad, a profesjonalizm, szeroki zakres wiedzy, duże umiejętności oraz doświadczenie i pełne zaangażowanie w realizację pozwala z pełnym przekonaniem zarekomendować tą firmę jako partnera godnego zaufania i polecić jako solidnego wykonawcę". Firma remontowała ponadto obiekty kolejowe na odcinku  linii kolejowej Gliwice – Katowice – Sosnowiec, a także wykonywała tego typu inwestycje jak budynek KGHM w Lubinie, siedziba Komendy Powiatowej Policji w Legnicy czy przejście podziemne w Wałbrzychu.  

O tym, jak udały się wcześniejsze realizacje wykonawcy naszego dworca, możecie się przekonać w galerii foto u góry artykułu.

Remont żagańskiego dworca to inwestycja, która zupełnie odmieni oblicze niszczejącego i posępnego obecnie budynku, który wybudowany został w 1913 r.. Dzięki zakładanym pracom, nasz liczący ok. 2000 m2 powierzchni dworzec stanie się obiektem na miarę XXI wieku. Wyposażony będzie w elementy właściwe dla najnowocześniejszych gmachów tego typu takie jak WiFi, tablice elektroniczne, kasy biletowe, automaty biletowe, automaty z przekąskami, toalety, nowoczesne ławki, elektroniczną informację. Kolejowa perełka Żagania wzbogaci się także o oświetlenie LED - zewnętrzne i wewnętrzne a także iluminację całego budynku i zieleni wokół dworca. 

Modernizacja zakłada całościowe odnowienie istniejącego budynku wraz z pokryciem dachowym oraz jednoczesną dobudowę nowej kubatury budynku. Istniejąca wiata zostanie natomiast połączona z mierzącym 16m wysokości budynkiem dworca poprzez nowoczesne zadaszenie.

Budynek starej poczty zostanie przystosowany do potrzeb posterunku SOK. W północnej części budynku dworca będą ulokowane na parterze pomieszczenia straży miejskiej oraz na piętrze PKP S.A. oraz biura Przewozów Regionalnych. Na parterze zostanie zorganizowane biuro obsługi klienta, które będzie prowadzić sprzedaż biletów. W południowej części pozostanie gabinet rehabilitacyjny. W miejscu, które zajmuje obecnie pozostałą powierzchnię będzie znajdować się część dla Urzędu Miasta Żagań. Plany magistratu zakładają przeniesienie tutaj m.in. Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz siedziby Żagańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które obecnie znajdują się przy ul. Miodowej.

Projekt modernizacji żagańskiego dworca zakłada stworzenie wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych, dostosowanej w pełni do korzystania z obiektu przez osoby o niepełnosprawne. W obrębie dworca powstaną 2 wzajemnie się uzupełniające części: publiczna oraz komercyjna, które będą mogły funkcjonować niezależnie. W projekcie uwzględniono kompleksową przebudowę całego budynku, w którym przewidziano powierzchnie komercyjne, publiczne miejskie oraz publiczne pełniące funkcje obsługi pasażerów.

W ramach stworzenia nowoczesnego budynku dworca zakłada się przebudowę wnętrza części dworcowej i dostosowanie pomieszczeń do obecnych standardów obsługi podróżnych. Funkcja dworcowa zostanie zachowana na parterze budynku, powstanie też winda osobowa w części zagospodarowanej przez Gminę Żagań.

Hol główny oraz toalety nie zmieniają swojej lokalizacji. Przy poczekalni przewiduje się także toalety ogólnodostępne oraz pomieszczenie gospodarcze dla firm sprzątających. W przestrzeni holu projektuje się podłączenia pod lokalizację biletomatów, co zapewni możliwość zakupu biletów. W projekcie zakłada się lokale z witrynami otwartymi na poczekalnię a także stworzenie czytelnej i atrakcyjnej wizualnie informacji dla podróżnych z uwzględnieniem niewidomych i niedowidzących.

Nie planuje się zasadniczych zmian w układzie funkcjonalnym placu przy dworcu, jednak jest planowana zmiana układu pieszego i kołowego, utworzenie strefy parkingowej obok budynku oraz atrakcyjnych przestrzeni w pobliżu. Takie rozwiązanie pozwoli znacznie podnieść walory estetyczne przestrzeni publicznej przed dworcem. Na stronie zachodniej projektowanego dworca wydzielone będą miejsca postojowe dla samochodów osobowych z dodatkowym miejscem dla osób niepełnosprawnych oraz wiatą śmietnikową.

Mamy nadzieje że to w połączeniu z remontami infrastruktury i całkowitym przejęciem przewozów przez Koleje Dolnośląskie na linii do Wrocławia otworzy nowy etap dla Żagania. Będzie więcej pociągów do stolicy Dolnego Śląska, Goerlitz czy Forstu. Skrócą się też czasy przejazdu bo w marcu zacznie się budowa nowych mostów kolejowych.